- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
18.9 % от читателите на КРОСС не се интересуват от референдума
31 Октомври 2016 | 10:14
/КРОСС/ Заедно с изборите за президент и вицепрезидент на 6 ноември ще се проведе и национален референдум, на който гражданите ще могат да отговарят с "Да" или "Не" на следните три въпроса:
- Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
- Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?
- Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?
Предстоящото на 6 ноември всенародно допитване е по инициатива на телевизионното предаване "Шоуто на Слави". То беше насрочено от държавния глава Росен Плевнелиев за деня, в който ще се проведат и президентските избори. Според Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление при произвеждането на редовни избори и взето решение от Народното събрание за национален референдум те се провеждат на една и съща дата.
Първоначално от "Шоуто на Слави" настояваха за 6 въпроса, но 3 от тях не бяха приети от Конституционния съд. Въпросите, които отпаднаха след решението на конституционните съдии, бяха: Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?; Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?; Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началниците на районните управления в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
Седмица преди вота попитахме читателите на КРОСС ясни ли са им въпросите за националния референдум?
55.0 % от участвалите в анкетата са отговорили положително, 21.3 % - отрицателно, а 4.7 % не разбират някои от формулировките на въпросите.
18.9 на сто не се интересуват, защото няма да гласуват.
Това национално допитване ще бъде шестото, проведено у нас.
Първият референдум у нас е проведен през 1922 година за съдене на виновниците за националните катастрофи. Следват историческите референдуми - за преминаване от монархия към република (1946) и за приемане на нова конституция (1971). След промяната през 1989 година у нас са проведени два референдума - за изграждане на нова ядрена електроцентрала (2013) и за дистанционното гласуване (2015).
На този национален референдум за първи път въпросите ще бъдат повече от един. Гласуването не е задължително, за разлика от вота за президент и вицепрезидент. Право на всеки избирател е да реши дали да пусне бюлетина за националния референдум. Освен това, той не е длъжен да отговаря и на трите въпроса от допитването - ако той има позиция само по един или два от въпросите, може да отговори само на тях и вотът му се зачита.
За предстоящото национално допитване ще бъдат отпечатани над 7,5 милиона бюлетини.