- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Даниела Бобева: Закъсаме ли, вкарваме експерти във властта, да оправят нещата. Не става така!
07 Август 2014 | 08:05
/КРОСС/ - Не смятате, че бюджетът има нужда от актуализация, г-жо Бобева. Както и че не е правилно да се подписва празен чек на служебния кабинет за нови заеми. Защо?
- Ето го отчета на кабинета и на финансовия министър за изпълнението на бюджета. В него ще видите основанията. Има интересни данни - някъде е похарчено повече, някъде- по-малко. Аз не виждам какъв е проблемът. За следващите 2-3 месеца не
виждам никакви рискове извън нормалните за всеки бюджет. А дали да се дават, или да не се дават извънредни пълномощия на служебно правителство, е чисто политически въпрос. Като експерт не виждам причини за това.
- Бюджетът на касата бе актуализиран вчера. Трябваше ли?
- В мотивите на предложението за актуализация на НЗОК е посочено постановление, прието от кабинета още през април. В него има мерки за свиване на разходите. Защо не е изпълнено? Уникални сме- толкова много пари за здраве, ефект - никакъв.
Много пари за лекарства и толкова малко за лекарите.
Изоставихме ги. Направихме ги зависими от какво ли не, включително и от парите на фармацевтичните компании.
- При дебатите около парите за здраве, депутатът Семир Абу Мелих от ГЕРБ каза, че проблемите на здравеопазването нямало да се решат, докато не извадим от вземането на решение политиците и аматьорите. Каза, че били зависими.
- Аз пък си мисля, че ние не познаваме и трудно разбираме думата независим. Разбираме ги като такива, които правят, каквото си искат. А независимост по правилата означава - отговорност, прозрачност, отчетност и професионализъм. Така е и с независимостта на здравната каса- лесно може да стане, ако има воля.
- Аз пък си мисля, че е трудно. Във всеки регулатор, или някакъв орган, се назначават хора на този, от квотата на онзи...
- Не е въпросът в квотите, а в качествата на тези, които влизат в тях. Това, което научих през тази година е, че ако имаш политическа подкрепа, можеш да направиш много, в т.ч. и силно непопулярни реформи.
- Защо у нас формулата експертен кабинет не проработи?
- Тя никъде не работи. Сигурно защото продължаваме да храним илюзията, че като закъсаме, ще вкараме експерти във властта и те веднага ще оправят нещата. Не става така. Не може. Експертите трябва да са в партиите, а не да са извън тях.
- Защо последните решения на всеки кабинет обикновено са спорни? Ето и вие - земя за "Южен поток", нещо за "Уестингхаус", нещо свързано с лифтове, земи и курорти...
- Не знам да сме решавали нищо за "Южен поток". За "Уестингхаус" одобрихме доклад на министър Стойнев. За курортите също няма решение. Миналата есен бях в Банско. Покани ме кметът, но имаше много хора - над 100 човека. Дискутирахме проблемите на зимните курорти. Всички настояваха да изчистим неяснотите около териториите и втория кабинков лифт. Обещах да направя възможното. След това започнаха да се пишат какви ли не неща за мен и правителството и аз се отказах. После пък имаше протести, окупации... И въпроси защо правителството не решавало проблемите?! Аналогичен е случаят Пампорово - там има проблеми още от приватизирането му. Бях и в Смолян. И там поставиха въпроса за земята, за пистите, за машините за сняг. Вие, в. "24 часа" направихте специална дискусия по проблемите на планинските курорти. И всички там настояваха за решения. Аз тогава им казах: „Съберете се всички курорти, споразумейте се помежду си, предложете решение". Те го направиха. Има четири нови проекта за планински курорти. Затова два пъти МС се занимава с темата. На ресорните министри бе възложено да изяснят фактическата ситуация. Създадена бе междуведомствена работна група. Назначена бе проверка в Банско от ДНСК. Ходиха, оглеждаха, мериха.
Трябва кураж да се изчистят тези затлачени проблеми и да се върви напред. И какво се оказа? Да, обсъдихме много варианти. Постигнахме решение, което защитава по-добре обществения интерес. Не решаваме въпроса с втория кабинков лифт, както се написа. Просто сме готови да дадем шанс нещата да се случват. А някои се чудят защо сме решили проблемите! Къде сте вие, които настоявахте да решаваме проблемите на планинските курорти? Къде са хората, които протестираха срещу нас, че не сме взели решение?
- Ядосана сте. Сигурно ще има още спорни решения, които ще излизат на бял свят след оставката.
- Да се губи енергия за такива неща, не го разбирам. Който каквото иска да вади. Всеки си носи кръста.
- През 2009 г. вие бяхте в БНБ, Орешарски бе финансов министър, а Искров - управител на БНБ. Тогава пак имаше проблем с една банка. Ще ми помогнете ли да си отговоря на въпроса - как тогава се намери тихо и експертно решение, а сега - не. Какво е различното?
- Работила съм в БНБ 11 години. Познавам хората там. Доскоро си мислех, че има зони, които за всички са сигурни и неприкосновени. Е, оказа се, че в една дълбока
политическа криза няма табута, няма оазиси. Посегна се дори на банковата система. За съжаление.
- Не ми отговаряте. Опит да се пробие валутния борд ли бе, отмина ли вече опасността?
- Не отваряйте приказка за борда изобщо, няма да ви вляза в тона. Това, което може да реши днешните проблеми е солидарността в сектора, между самите банки. Съгласието и солидарността между всички институции. И над всичко - политическото съгласие. Да, можем да имаме стабилност, дори и в момента сме по-стабилни от други страни. Оцениха го и отвън. Удържахме на най-тежката криза, а сега след като сами я създадохме, сами трябва да се спасим.
- Вече сте в оставка. Какво много искахте, но не успяхте да направите като вицепремиер?
- Исках да се въведе ред в държавните предприятия, но не стигна време за това. Стоят два законопроекта в парламента - единият е за тях, другият е за подземните богатства. Държавните предприятия продължават да са източник на нестабилност.
Искам да ги видя да стават публични. Исках и да продадем борсата
и депозитара и да листваме на тях пакети от всички енергийни дружества. Добре е и за прозрачността, и за капиталовия пазар.
- Защо се разсърдихте от оценката на "24 часа", че не сте направили административна реформа? Какво свършихте, а ние не го видяхме? С колко души намаля администрацията?
- Ако броят на работещите в администрацията бе показател за реформата, щеше да е много лесно. Защото, колкото и да сме критични към администрацията, тя е нужна. Свикнали сме да я критикуваме и да я свеждаме до съкращения.
Да, не се сбъднаха очакванията да има съкращения над 5%. Резултатите показват, че сме заварили в централната администрация 124 000 души, а към днешна дата те са с 5670 човека по-малко.
- Обещавам ви да напишем подробно за всички улеснения за бизнеса. Чух ви да казвате, че търсите консенсусни реформи, а имало голяма съпротива. Кой се съпротивлява?
- Има хора, които настоятелно искат реформи. Като тръгнем да ги правим, тръгват някакви други хора да протестират, да крещят. И оставят администрацията да се занимава. Това е голямо разочарование за мен. Парламентът не подкрепи законите ни, въпреки че иначе всички искат намаляване на административната тежест например. Е, не може заради временни политически съображения да губим важни цели.
- Казвате ли довиждане на политиката?
- Цели 22 години от живота ми са минали в администрацията, на различни позиции - била съм министър, била съм вицепрезидент на черноморската банка, била съм вицепремиер.
Винаги съм се борила за това да се увеличават инвестициите и това никога няма да се откажа да го правя. Другото, което ме вълнува все повече в последните години е бедността. С тези два ресора, ще продължа да се занимавам. А иначе, чистата политика, парламент, участие в партия- не, благодаря! Веднъж опитах, влязох в ССД и си тръгнах разплакана, така че втори опит няма да правя.
Румяна Денчева
„24 часа”