- 28 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Ревизоро за КТБ: Парите обичали тишината... Но и крадците я обичат
23 Октомври 2014 | 08:11
/КРОСС/Няма правила за водене на преговори. В момента се пишат правилата. Затова аз настоявах на срещата с ГЕРБ да отидат двамата лидери. И днес така ще бъде.
Това каза в студиото на Нота телевизия Емил Димитров - Ревизоро от Патриотичния фронт. Той изрази надежда и днес разговорът между двете политически формации да е конструктивен, без извиване на ръце. В крайна сметка решението ще е на ГЕРБ, каза бившият данъчен номер едно и добави: Властта не ни е самоцел.
Днес се очаква двата преговорни екипа да изчистят останалите от първата среща 4 точки на ГЕРБ по финансовата част и да разговарят и по програмата на ПФ.
Димитров е категоричен, че независимо как ще се нарече, трябва да има разписани отговорности на политическите формации, които ще участват или ще подкрепят кабинета.
Това, което представиха ГЕРБ е повече пожелателно. Експерти трябва да седнат на масата и да се разберат какво може да се направи и какво не може, каза той.
Ревизоро бе категоричен, че Патриотичният фронт не е разединен.
Бившият данъчен коментира и идеята за сливане на НАП и Агенция „Митници". На въпрос трябва ли да бъдат обединени двете структури той отговори „И да, и не" и посочи различни примери от други страни. Без да навлиза в детайли Емил Димитров посочи: „Аз лично не съм много убеден, че трябва да стане това нещо, защото по-скоро ще ликвидират структурата".
Ние имаме успешен началник там. Той хвана трите най-големи мишки, президента, премиера и финансовия министър. Сега той трябва да хване още три мишки, Владислав Горанов, новият началник на мега агенцията и Бойко Борисов. Ако успее да хване тези 6 мишки, Ваньо Танов има шанс да остане. В противен случай, той ще свърши черната работа и ще бъде изгонен", каза Емил Димитров.
По отношение на казуса „КТБ" Ревизоро смята, че топката сега е в полето на Цацарвов. Според него много бързо може да се стигне до лицата, стоящи зад кухите фирми, вземали заеми от КТБ, но посочи: До всички виновници едва ли ще се стигне, защото част от тях са в чужбина с изнесените пари.
Според него решенията са вземани извън банката и лично от Цветан Василев.
Обезпеченията на 82-те фирми, взели 3,4 млрд. лева кредити, е 2% при средно обезпечение в КТБ е 13%. А обикновено обезпечение се иска 100-150%. Според мен оценката за обезпеченията е малко по-различна - не е 13%, но дори да е 20%, пак е доста малко, обясни Ревизоро.
Дълго време се коментираше, че парите обичали тишината. Но и крадците я обичат. Явно е било много тихо, за да изчезнат 4 млрд. лева, коментира той.
Ревизоро направи връзка между изплащането на парите на вложителите в КТБ и актуализацията на бюджета като каза, че бюджетът трябва да се актуализира, за да могат да се изплатят задълженията до 100 000 лева, които фондът за гарантирани плащания не може да осигури, защото ги няма. Според него сумата от 4,2 млрд. е завишена.
Голямата тема е следната - когато една банка печели, много хубаво, ама като губи - къде е държавата да я спасява, попита риторично Ревизоро.