- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Федералният резерв не посмя да повиши основната федерална фондова лихва
19 Септември 2015 | 16:11
/КРОСС/ Федералният резерв на САЩ не посмя да повиши основната федерална фондова лихва от рекордно ниския, почти нулев диапазон между 0.00% и 0.25%, предаде BBC. Това се налага с оглед на опасения, свързани с глобалното икономическо развитие, несигурността на финансовите пазари и прекалено мудната американска инфлация. От Федералния резерв отбелязаха, че разходите на домакинствата и дълготрайните бизнес инвестиции са нараснали с умерено темпо, като се отчита и по-нататъшно подобрение в жилищния сектор, но в същото време има отслабване на нетния износ. Трудовият пазар продължава да се подобрява, като има солиден растеж на заетостта и спадаща безработица.
На 17 септември доларът почти замръзна на ниво от 1,13 за 1 евро в очакване на лихвеното решение на Федералния резерв. Междувременно в „хора от агитатори" срещу повишението на щатските лихви се включи и Световната банка, която предупреди, че подобен ход ще намали капиталовия приток към развиващите се пазари с 45 процента. По-различно бе мнението на ОИСР, чийто главен икономист - Катрин Ман, сподели на 16 септември в интервю в Париж, че Фед ще постъпи правилно, ако започне да качва лихвените проценти още тази седмица. Тя предупреди, че колебанията около това по кой път ще поемат щатските централни банкери крият много по-голям риск за икономиката, отколкото лихвеният ръст. Публикуваните през седмицата фундаментални показатели за щатското стопанство определено затрудниха допълнително паричните стратези на Федералния резерв. Потребителските цени, в САЩ са се понижили неочаквано през август, защото бензинът започна отново да поевтинява, а силният долар натисна инфлацията. Спадът спрямо юли е с 0,1 % и се случва за първи път от януари насам. Базовата съставка на индекса, в която не влизат цените на храните и на енергията, е нараснала със символичния 0.1% през миналия месец (колкото бе покачването през юли) и с 1,8% на годишна база. Също през август новите жилищни строежи са били с 3% по-малко в сравнение със същия период на миналата година - белег за слаб, но стабилен растеж. Разрешителните за строеж, които са показател за бъдещото развитие на сектора, обаче са се увеличили с 3,5%, което предполага, че новото жилищно строителство ще набере скорост през този месец. Същевременно броят на новите молби за обезщетения при безработица са паднали през миналата седмица до най-ниското си ниво за последните два месеца. Това пък предполага, че пазарът на труда в Щатите продължава да укрепва въпреки по-сложната обстановка на финансовите пазари.
В тази противоречива среда американските парични стратези предпочетоха да изчакат и оставиха без промяна базовата лихва на страната - в диапазона от нула до 0,25 процента. Решението им бе продиктувано от упорито ниската инфлация, от несигурната перспектива за световния растеж и от последните трусове на финансовия пазар. Единствено директорът на клона на федералния резерв в Ричмънд - Джефри Лейкър, сподели, че предпочита базовата щатска лихва да се повиши с 25 базови пункта. Новината качи ударно котировката на единната европейска валута към зелените пари - до грубо 1,14 долара за 1 евро. В еврозоната доверието на германските инвеститори през септември е намаляло за шести пореден месец - поредният сигнал, че охлаждането на развиващите се пазари заплашва германския растеж. Индексът на центъра за европейски икономически проучвания ZEW, който следи нагласите на германските анализатори и институционални инвеститори, е потънал до 12.1 пункта срещу 25 през август.