- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Природозащитници: Готви се строителството на нови 330 км писти в Парк "Пирин"
22 Декември 2014 | 10:59
/КРОСС/Коалицията от неправителствени организация и граждански групи „За да остане природа в България" ще дадат пресконференция, на която ще предупредят, че се готви строителството на нови 330 км писти в Национален парк „Пирин" - всичко това в нарушение на действащите правила.
Пред БНР един от участниците - Катерина Раковска от WWF, обясни: Поводът за пресконференцията е предложенията за режими в проекта за нов план за управление на Национален парк „Пирин". Планът за управление е документът, който казва какво може и какво не може да се прави в парка в рамките на Закона за защитените територии. Ден и половина преди обсъждането миналата седмица на сайта на изпълнителя бяха качени най-важните части от плана - нормите и режимите на националния парк. Това, което се предлага, е доста притеснително. Това е падане на досега действащите режими изцяло и абсолютната им подмяна с нови, падане на забраната за ново строителство, забраната за лов и забраната за дърводобив, както и се виждат предложения за изграждане на гигантска ски зона. Това са дейности, забранени от Закона за защитените територии, коментира Раковска. В този смисъл тя допуска, че може да има някакви негласни разговори за промяна в законодателството.
Дали ще бъде приет този план зависи от МОСВ. Ние правим тази пресконференция, за да алармираме хората, за да знаят какво се прави с нашите пари. Този проект е финансиран по ОП „Околна среда", който се съфинансира и от държавния бюджет. Целта ни е да информираме хората, за да бъдат готови да не позволят това да се случи. Проектът за разработване на плана все още не е приключил. Обществените обсъждания предстоят догодина, но тогава ще бъде вече късно. Много е важно какво ще се изработи до тогава, подчерта Раковска.
Тя бе категорична, че ако се приемат предложените режими, това означава практическо заличаване на парка и приравняването му към една обикновена горска територия.