- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Антибиотичната резистентност убива 700 хиляди души годишно
18 Ноември 2015 | 18:03
/КРОСС/ Седемстотин хиляди души стават жертва на антибиотична резистентност всяка година в световен мащаб. По данни на The Review on Antimicrobial Resistance UK e възможно през 2050 г. броят на жертвите вследствие на инфекции с резистентни микроби да достигне 10 милиона годишно - повече, отколкото са жертвите на рака всяка година сега. Данните бяха оповестени на конференция в рамките на Световната седмица, посветена на отговорното прилагане на антибиотици и Европейския ден на антибиотиците, организирана от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) в София.
На събитието присъстваха заместник-министърът на здравеопазването д-р Адам Персенски, доц. Михаил Околийски, представител на СЗО за България, заместник-председателят на Селскостопанска академия проф. д-р Христо Даскалов, заместник-изпълнителният директор на Българска агенция по безопасност на храните д-р Тенчо Тенев и управителят на Бул Био - НЦЗПБ ЕООД д-р Любомир Димитров.
„България е на средноевропейско ниво по отношение на антибиотичната резистентност, но ситуацията може да се влоши заради продължаващите случаи на неправилна употреба на антибиотици и лоша хигиена в болниците. Тревожен е фактът, че повишената резистентност засяга както бактериите, причиняващи особено опасни инфекции като антракс и бруцелоза, появили се това лято у нас, така и причинителите на грип, хепатит и HIV", заяви националният консултант по микробиология професор д-р Тодор Кaнтарджиев.
Антибиотичната резистентност е една от най-големите заплахи за човешкото здраве днес и може да засегне хора от всякаква възраст навсякъде по света. Тя възниква по естествен път, но неправилната употреба на антибиотици при хора и животни може значително да ускори процеса. Все повече болести са трудно податливи на антибиотично лечение, тъй като използваните медикаменти са все по-неефективни.
По данни на НЦЗПБ у нас близо 80% от антибиотиците се прилагат в извънболничната помощ, но липсва контрол дали медикаментите се предписват правилно.
В българските болници се изписват три пъти повече антибиотици, отколкото в развитите европейски държави и се наблюдава тенденция за увеличаване на резистентността.