- 28 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Таначев: Дянков дръпна ръчната спирачка на икономиката
14 Март 2014 | 19:49
София /КРОСС/ Икономиката ще заработи когато се премахне политическият риск, а това ще се случи когато се смени управлението. Това каза пред "Канал 3" експертът към "България без цензура" и независим депутат Светлин Танчев. В момента политическият риск тежи и на икономиката, нестабилността, която създава това Народно събрание с безсмислените дебати се отразяват на стопанския живот. За да има предвидимост, каза той, първо трябва да се премахне политическият риск, а това ще се случи след като се мине през нови избори и се излъчи едно стабилно мнозинство. "В момента местният бизнес не смее да си развърже кесиите, а какво остава да дойдат хора отвън", коментира Танчев.
Ние не гледаме на предстоящия евровот като на един момент, на който избирателят ще ни даде ясен мандат да се заемем с премахването на този парламент, защото той е носител на политически риск, коментира на свой ред независимият депутат и председател на ЗНС Румен Йончев.
Според Танчев това, което се случва сега с икономиката е отражение на направеното през предходния мандат. "Дянков просто дръпна ръчната спирачка на икономиката. Смятам, че тази политика на затягане на коланите, която той наложи, доведе до стагнация. Дори студентите по икономика първа година ще ви кажат, че във време на криза държавата трябва да помпа пари и то адекватно. Казвах тогава на Дянков, че това е грешка, а вместо това той дори отказа да се издължи на фирмите, на които беше възложил поръчки, а от там по веригата - нарасна и междуфирмената задлъжнялост и хората заживяха зле. Държавата просто изсмука парите в името на това да имаме нисък дефицит, какъвто и най-богатите страни не поддържат.", каза Танчев
Според него правителството на Орешарски в момента е почти с вързани ръце. Причината е, че мерките, които предприема нямат потенциала да се разгърнат заради политическия риск. В момента различните партии говорят за различни данъчни ставки, за различни политики, а това е объркващо за всеки бизнесмен. "Нито една голяма фирма няма да дойде и да вложи пари, първото, което тези дружества гледат е стабилността, те правят планове за по 15-20 години и в тях влагат огромни средства, кой би рискувал, ако ситуацията е непредвидима", мотивира се Танчев. Според Румен Йончев президентът днес е профанизирал дебата за икономиката с изказването си "С нова дограма - към нови работни места". "Нужна ни е реално работеща икономика, тя няма да заработи на вересия, в момента жалкото е, че ние разчитаме единствено на помощи и субсидии, но не и на инвестиции. Това трябва да се преодолее, а за да се случи е нужно грамотно управление.
Според него неадекватната държавна политика е довела до състоянието 80% от субсидиите в българското село да са съсредоточени от нищожна част ползватели. В резултат на това неравномерно разпределение се е и стигнало до ситуацията селата да се обезлюдят. "В това отношение ЕС се е провал в България. Не само, че парите за селските райони не оживиха селата, а напротив - стигна се до там селата да умрат. Сега да се върне животът там, процесът ще е труден, а може и да се окаже и необратим. Част от парите, които се дават са за дейности, които изискват определени познания, които вече са забравени, защото не са предадени между поколенията", заключи Йончев.