- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
150 лева рекет след първия звънец
20 Септември 2014 | 09:36
/КРОСС/ Родители на първолаци се оплакаха от училищен рекет, след като на провелите се около 15 септември срещи с класните ръководители продължава масовото събиране на пари за помагала, мебели, санитарни материали и обзавеждане на стаите в училищата.
Във варненските училища повечето родители трябва да дадат от 20 до 150 лева за първокласник. Скандалът гръмна след като недоволните родители огласиха фактите пред медиите, като обясниха, че класните ръководители събирали парите за помагала и ремонт на класните стаи.
Шефката на регионалния инспекторат по образованието във Варна Венцислава Генова коментира, че до този момент при тях не е постъпвал нито един подобен сигнал. Освен това съгласно Закона за народната просвета образованието в държавните и общинските училища е безплатно. Длъж-нс>стните лица в училищата пък нямат право да приемат, съхраняват и разходват получени от ученици и родители нари нито за охрана, нито за ремонти, каза още Генова. Във връзка с казаното от родители, които твърдят, че във Варна проблемът бил „решен" с определянето на родител касиер за съответните процедури, Генова обясни, че вероятно става въпрос за инициатива на училищните настоятелства, които са структура за подпомагане. По този начин, привидно, учители и директори не се замесват в работата им. „Лошото е, че в повечето случаи подобни дарителски акции в помощ на училищата се превръщат от доброволни в задължителни и тогава родителите имат право да негодуват", добави още шефката на инспектората. Тя обясни, че учебниците за децата са безплатни, но помагалата по учебните предмети се заплащат от родителите.
В детска градина с 250 дена и събрана сума от 100 лв. годишно сумите достигат 25 000лв., показва простата сметка на родителите. Друг е въпросът, че никога не се издава никакъв разходен документ, негодуват те. Родители на първокласници в София броят между 30 и 60 лв. за допълнителни помагала и училищни приготовления за 15 септември. „Поискаха ни по 50 лв.,
30 от тях са за помагала, а останалите за балони_ и украса на класната стая", обясни Ирина Стоянова, която е майка на първокласничката. Семейството ще трябва да отдели още 10 лв., за да купи кутия за стаята, в която детето им да си снага боите и блоковете за рисуване.
Вместо пластмасова кутия друга майка на първолак Галя Митева, отделила 14 лв. за специално шкафче.
„Родителите решихме, че трябва да има къде да си слагат нещата и последвахме примера от съседния клас", казва Галя. Освен това майката трябвало да задели още 60 лв. за помагала, учебни тетрадки и учебник по английски език.
Плаща се дори и за охрана
Между 20 и 40 лева за учебен срок събирали училища в Пловдив от родители с обяснението, че парите са за охрана и видеонаблюдение. Практиката била засечена през миналата учебна година, а в началото на тази подобни сипнали все още липсвали.
Тогава майките давали сумите, защото нямали представа, че дейността трябвало да се финансира от делегираните бюджети на училищата.
От няколко години в Кюстендил е въведена практиката още с биенето на първия звьнец на 15 септември да се събират пари за охрана по училищата. Причината за това учители обясняват с факта, че няма как училището да извади пари за целогодишно пазене на своите възпитаници. В едно от найелитните школа в областния град вече се събират по 18 лв. „Парите са за целогодишната охрана на децата. Но в училището учат стотици деца, представете си колко пари се събират за тази дейност. Да не говорим, че охранителите са далеч от представата ни за гардове - предимно възрастни хора", коментира майка на ученичка в 8-и клас. В други училища пък вече стартира нежният рекет с учебниците, пише "Монитор".