- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Ограмотяването на ромите – успех или усвояване на пари?
19 Ноември 2014 | 20:34
/КРОСС/ Над 40 на сто от ромите не могат да четат и пишат. На фона на тези данни на неправителствените организации, у нас за последните 7 години, за образоване на ромите са усвоени близо 50 милиона лева.
Парите за ограмотяване на ромското население идват предимно от образователното министерство - по милион годишно и от европейки програми.
bTV поиска от Министерския съвет справка за усвоените пари от Европа. Такава ни беше отказана с мотива, че не се поддържа такава база данни. Източници на bTV твърдят, че голяма част от тези парите не са отишли по предназначение - купувани са стари компютри и помагала.
Научихме, че 15 милиона лева са изхарчени само за пилотния проект - "Нов шанс за успех", финансиран от Европа. 10 хиляди души, от различни възрасти посещават този курс. За посещенията на учебните часове ромите дори получаваха надник, а в края на обучението и документ, който обаче не се признава от образователното министерство.
Да си направим експеримент
Ромската махала в Ихтиман. Проверяваме могат ли жителите й да напишат името си. Мнозина не могат.
За жители на квартал Факултета, самото попълване на формуляра за социални помощи е предизвикателство: „Които са по-грамотни, черпиме по едно кафенце, сокче. И те ни попълват декларациите. Аз съм неграмнотна".
Според главния социален работник към дирекция „Възраждане" Павлина Иванова, повече от 90% от ромите, които попълват молби-декларации, са неграмотни.
Успехи?
На този фон, от образователното министерство се хвалят с редица успешни програми за ограмотяване ромите.
„Категорично мога да ви кажа, че нивото неколкократно се е повишило... Ще ви дам пример, през 1989 година броя на висшистите сред ромите беше 26, към днешна дата 3500 ромски студенти има в българските университети", посочва директорът на център „Образователна интеграция" към МОН Лиляна Ковачева.
Един от тези студенти е Даниел Миролюбов, дипломиран инженер по машиностроене. Съвсем скоро и магистър ядрена енергетика: „Моята мечта е да работя в АЕЦ-а. Откъм предразсъдъци на хората, аз вече съм свикнал. За да постигнеш нещо, трябва да се бориш. Просто няма друг избор".
По данни на неправителствените организации близо 100 хиляди ромски деца посещават училище.