- 21 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8824
- GBP / BGN 2.3574
- CHF / BGN 2.1037
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Ръст на рублата след като Центробанк повиши драстично лихвата до 17% в отчаян опит да спре срива на местната валута
16 Декември 2014 | 11:17
/КРОСС/ В полунощ наше време Руската централна банка обяви драстично повишение на основните лихви в отчаян опит да спре драматичната обезценка на рублата.
Централната банка на Русия вдигна основната кредитна лихва с цели 650 базисни пункта до 17% от 10,5%. В изявление, публикувано след полунощ московско време, РЦБ обяви, че повишава и тавана на своята едноседмична репо лихва до 18% от 11,5% и увеличи обема на чуждата валута, предлагана на търговските банки посредством провежданите от банката репо аукциони до 5 млрд. долара от 1,5 млрд. долара.
През вчерашната търговия банката беше критикувана за липса на действие, след като рублата загуби повече от десет процента от стойността си спрямо долара в най-резкия спад на дневна база от повече от едно десетилетие насам.
За последно РЦБ повиши основната си лихва с 100 базисни пункта на своето редовно заседание в четвъртък (от 9,5% на 10,5%), но това не успя да сложи край на драматичната обезценка на руската рубла.
В своето изявление, Централната банка обяви, че е необходимо повишение на основния лихвен процент с 650 базисни пункта (с цели 6,5%), тъй като трябва да се ограничи девалвацията и инфлационните рискове, които в последно време са се увеличили доста сериозно.
В отделно изявление, РЦБ заяви, че определя фиксиран лихвен процент за заемите, отпускани за инфраструктурни проекти, на ниво от 9% - с 800 базисни пункта под новия основен лихвен процент.
Сривът на рублата в понеделник (най-големия еднодневен спад от 1999 г. насам) причини обезценка на руската валута от близо 50% в рамките на настоящата година и с цели 23% само в рамките на настоящия месец. На фона на този пореден спад, Руската централна банка заяви, че икономиката на страната може да се сви с цели между 4,5% и 4,7% през следващата година, ако средната цена на петрола се задържи около 60 долара за барел - недалеч от настоящите нива за „черното злато".
По-рано тази година, централната банка продаде почти 75 млрд. долара, за да подкрепи рублата, но тези интервенции се оказаха неефективни. Това принуди РЦБ да въведе през ноември свободно плаване на рублата, но въпреки това банката осъществи допълнителни интервенции за 6 млрд. долара.
Шокиращото повишение на основната лихва с 650 базисни пункта до 17% доведе до рязко поскъпване на рублата в началото на днешната московска търговия. Рублата поскъпна за кратко с 9% спрямо долара, достигайки ниво от 58,23 рубли, след като вчера се срина до историческо ниво от 65,54 рубли. Последва париране на част от първоначалните печалби и сега руската валута се търгува с повишение от 6,17% около 61,49 рубли за един долар.
Спрямо еврото руската валута поскъпна със 7,5% към 72,47 рубли преди да стабилизира около 76,55 нивото, след като вчера се срина до 81,46 рубли за едно евро.
Според валутните анализатори на банките Citigroup и JP Morgan, решението на РЦБ да вдигне основната лихва от 10,5% на 17% вероятно ще има само краткосрочен позитивен ефект върху руската рубла. Те предполагат, че дори това драматично вдигане на лихвите вероятно няма да се окаже достатъчно агресивно, за да доведе до стабилизация на местната валута в средносрочен план.
Решението на РЦБ вероятно ще помогне в краткосрочен план за забавяне на процеса на доларизация на депозитите на руските домакинства, който проце се ускори в значителна степен през последните седмици. Но вдигането на лихвите ще направи малко, за да ограничи търсенето на долари от страна на руските корпорации и банки, които продължават да търсят щатската валута с оглед предстоящи техни дългови плащания. Очаква се пазарът да реагира позитивно на агресивното вдигане на руските лихви, но само в краткосрочен план. В дългосрочен план обаче РЦБ е необходимо да оповести пакет от по-мащабни мерки в подкрепа на рублата, особено при липсата на подобрение на геополитическите рискове (визирайки украинската криза и свързаните с нея санкции на Запада спрямо Москва) и на фона на много ниските петролни цени, се посочва в анализ на JP Morgan Chase.