- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Дилма Русеф обяви амнистия за недекларираните офшорни сметки
14 Януари 2016 | 16:08
/КРОСС/Президентът на Бразилия Дилма Русеф подписа законопроект в четвъртък, който дава амнистия за притежателите на недекларирани офшорни активи в замяна на глоба, която е част от усилията за намаляване на увеличаващия се бюджетен дефицит и съживяване на инвестициите в икономиката, предаде "Ройтерс".
Законът предлага амнистия от съдебно преследване за бразилците, ако те върнат недекларираните суми в Бразилия и платят 30% глоба под формата на данъци.
Когато законопроектът беше одобрен в Сената в края на миналата година, правителствени служители заявиха, че това би могло да донесе около 11 млрд реала (2.74 млрд. долара) в приходи.
Русеф наложи вето на части от законопроекта, включително един, който разпределяше част от събраните глоби към регионалните правителства. Тя също е отказала предложение към активите да бъдат включени недекларирани бижута, скъпоценни камъни, произведения на изкуството и антики, както и блокира предложение да се даде възможност за изплащането на глобите на вноски.
Законопроектът е критикуван като твърде снизходителен за укриващите данъци. Критиците казват, че той улеснява прането на пари, произтичащо от корупционен скандал в контролираните от държавата предприятия, в които милиони реала са били източени в тайни сметки на политици и бизнесмени, свързани с управляващата коалиция, в Швейцария и офшорни финансови убежища.
Длъжностни лица се надяват, че законът, в съчетание с нарастващото международно сътрудничество, ще допринесе за възпирането на лицата, укриващи данъци. През юли миналата година Конгресът на Бразилия ратифицира споразумение за обмен на данъчна информация със САЩ.
Дори и с амнистията, Русеф ще има проблеми са се справи с бюджетния дефицит на страната, тъй като икономиката е изправена пред най-дългата и дълбока рецесия от 1901 г. насам, коментира "Ройтерс". Правителството се стреми да постигне бюджетен излишък преди дълговите плащания, еквивалентни на 0.5% от брутния вътрешен продукт тази година, въпреки че икономистите прогнозират дефицит от 1% от БВП.