- 06 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8991
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0891
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Готвят ли се САЩ за военна интервенция в Крим?
04 Декември 2017 | 15:31
/КРОСС/ Високопоставен руски чиновник направи изявление по повод американските военни маневри в Черно море, което мнозина в страната му сметнаха за прекалено рязко. Сенаторът и член на комитета по отбрана към Съвета на Федерацията (горната камара на парламента в Русия) - Франц Клинцевич заяви, че САЩ планират военна интервенция в Крим.
Какво всъщност е казал Клицевич? Коментирайки проведеното на 2 декември военно съвместното учение на Военноморските сили (ВМС) на Украйна проведено с участието военен кораб на ВМС на САЩ James E. Williams в Черно море, той заяви:
"Ние сме категорично против. Това е провокация, която Русия възприема, като враждебен акт от страна на САЩ. Това е провокация и защото така САЩ взимат за свой партньор абсолютно безотговорното украинско ръководство, виновно за войната и етнически чистки в източната част на страната". Също така той отбеляза, че подобни "игри" ще имат много сериозни последици.
Прав ли е Клинцевич и прекалена ли е неговата рекация?
На проведената в Киев международна конференция на тема свързана с морската сигурност присъства президентът на Jamestown Foundation (САЩ) Глен Хоувърд. Темата на неговия доклад е била посветен на това как да бъде изтласкана Русия от Крим. Хоувърд заяви:
"Русия не може да бъде средиземноморска военна сила, докато тя е в Крим, защото Крим и Средиземноморието са тясно взаимосвързани".
Защо това е така? Защото САЩ не на шега се опасява от новия военен потенциал на Русия, който тя отлично успя да демонстрира в Сирия:
"Военноморската дейност на Русия в Средиземноморието е свързана с Крим. Видяхме, че се извършва консолидация на на военноморските средства на Русия в Сирия - това бе възможно благодарение на анексията на Крим от страна на Русия и създаването на коридора в Крим. Руските възможности в Крим бяха използвани".
Вероятно господин Хоувърд има набелязан план за това, как да бъде разрешен въпроса "по американски маниер":
"Ние трябва да окажем натиск на Русия. ВМС на САЩ могат да играят по-голяма роля в Черноморския регион, за което е необходима разработката на дългосрочна стратегия съвместно с Украйна."
За онези които не разбираха или се усъмниха в описаните от Хоуърд намерения, той уточнява:
"Важно е да помним уроците на историята. Важно е да разбираме, че ролята на ВМС в Азовско и Черно морета е много голяма.
През 1856 година, по време на Кримската война, британският адмирал Лайънс ръководи англо-френската флотилия в Азовско море. Той разработва военноморска стратегия, която е довела до поражението на Русия в Севастопол и до победата на Франция и Британия в Кримската война. Те отрязаха достъпа на нови провизии в Крим, до руските военноморски сили, които бяха в Севастопол, което в крайна сметка не е позволило на Русия да приключи успешно операцията си в региона".
Да припомним, че Jamestown Foundation - не е просто клуб състоящ се мечтатели, които се занимават с риторика или пък са слабо осведомени от гледна точка на информация. Най-важната общодостъпна информация за тази фондация е, че тя е продукт на Централно разузнавателното управление (ЦРУ) на САЩ. С подкопаваща срещу Русия дейност, която често е преминавала в дипломатически скандали, там се занимават на доста високо и професионално ниво.
Може да се припомни и фактът, че член на ръководния състав на фондацията е бил самият бивш съветник по националната сигурност на президента на САЩ - Збигнев Бжезинский. Днес негов член е бившият директор на ЦРУ Джеймс Вулси. Това е достатъчно да бъде смятана подобна организация за сериозна, а материалите на тази фондация са широко използвани от американските правителствени аналитици и законодатели.
Примерът за Кримската война, който Хоувърд дава, за да онагледи това "как трябва да се оправим с руснаците", просто открито огласява онова, което вероятно вече отдавна го има под формата на разработени стратегии в ЦРУ и Пентагона.
За съжаление реалните действия на американските военни пряко потвърждават казаното в доклада. Тук става дума не само за съвместните маневри с Украйна, но и за други тревожни провокационни действия, които могат да бъдат разглеждани, като подготовка за военна интервенция. Така например американският разузнавателен самолет P-8A Poseidon, който на 2 декември излетя от авиобазата Сигонел в Сицилия няколко часа е маневрирал в района около Севастопол.
Накрая може да се отбележи да се отбележи един важен факт. Мистър Хоувърд и колегите му във Вашингтон, които бленуват нова обсада на Севастопол забравят, че днешното състояние на Русия и нейната армия са много различни от тези през 19-и век. Преди реалното започване на една евентуална нова Кримска война е добре да помисли върху това.