- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Путин: С нас е невъзможен диалог от позиция на силата и заплахите
27 Юли 2014 | 08:59
Засилването на НАТО в Източна Европа и Черно море няма да остане без отговор
/КРОСС/ Във вторник Владимир Путин свика заседание на Съвета за сигурност към президента. Мнозина очакваха от него сензационни новини и съдбоносни решения, съобщи електронното издание „Взгляд". Причини за това имаше достатъчно - повишаващото се напрежение в международните отношения поради събитията в Украйна и нежеланието на Запада да принуди властите в Киев да спрат кръвопролитната война в Донбас и да седнат на масата за преговори.
Заседанието наистина бе необичайно, като се има предвид, че за първи път традицията бе нарушена и то бе обявено предварително и журналистите бяха пуснати да присъстват в залата в самото му начало. Съобщена бе и темата на предстоящото обсъждане: „Въпроси, свързани с гарантиране на националната сигурност и териториалната цялост на Русия". Звучеше сериозно. Някои засилиха интригата, като лансираха най-невероятни напълно противоположни версии. Едни предсказваха, че Путин едва ли не ще обяви връщането на Крим в Украйна, други - че ще признае Донецката и Луганската народна република и ще заплаши с влизането на руски войски в Източна Украйна. Разочаровани останаха и едните и другите. Заредени от крайните си емоции и политически нагласи, те не можаха да оценят сериозността на предупрежденията на президента и на задачите, които той постави пред властите и обществото.
В краткото му 13-минутно слово имаше пределно ясни послания, най-важното между които можеше да се дешифрира така: „Безполезно е с Русия да се разговаря с езика на заплахите. Тя няма да промени своя курс, ще помага на Новоросия и едновременно с това ще прави всичко възможно да противостои на опитите за дестабилизация на страната и нейната икономика. По повод на катастрофата с малайзийския боинг той за пореден път показа, че може да посреща удари едновременно на различни фронтове - и на украинския, и на глобалния.
Най важното е Русия да укрепи тила. Макар президентът да изрази увереност в единството на народа, проблемите по които противникът ще бие, не са малко и затова предстои много да бъде направено, за да не бъде страната разклатена отвътре. Това не означава, че ще има „затягане на гайки". Това няма да допуснем, напротив, ще разчитаме на гражданското общество при решаването на всички задачи, отбеляза Путин.
Всъщност същността на главното послание на президента, на неговото виждане за света и за Русия се съдържа дори в само един абзац: „Суверенитетът и териториалната цялост са фундаментални ценности. Става дума за осигуряване на независимостта и единството на нашата държава, за надеждната защита на нейната територия и, конституционен строй, за навременна неутрализация на вътрешните и външните заплахи, които в днешния свят са достатъчно. Длъжен съм веднага да отбележа, че днес, разбира се, няма пряка военна опасност за суверенитета и териториалната цялост на страната. Гаранция за това е преди всичко стратегическият баланс на силите в света".
Руският президент определи 4 най-важни приоритети пред Русия днес:
- Последователно укрепване на междунационалното съгласие в страната, грамотна миграционна политика, рязко пресичане на опитите за насаждане на междуетническа омраза.
- Осигуряване на върховенство на Конституцията и правовия ред на цялата територия на Русия. Всички граждани, независимо от местоживеенето си да имат равни права и възможности за образование, здравеопазване, работа, битови условия и развитие.
- Устойчиво и балансирано развитие на стратегически важните райони, като Далечния Изток, Арктика и кавказ.
- Русия ще реагира адекватно на приближаването на военните структури на НАТО към нейните граници. „Няма да оставим без внимание разполагането на противоракетната отбрана и увеличените запаси на стратегически неядрени свръхточни оръжия", предупреди руският президент. Той добави, че демонстративното засилване на алианса на територията на източноевропейските страни, в акваторията на Черно и Балтийско море, чувствителното нарастване на неговата активност в тези региони няма да останат без отговор.
в. "Русия днес"