- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8553
- GBP / BGN 2.3499
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
„Взгляд“: Американците срамежливо прикриха с платнище нахлуването в руското консулство
26 Април 2018 | 08:43
/КРОСС/ „Рядко зрелище - разбойнически държавен захват". Така говорителят на Министерството на външните работи на Русия Мария Захарова описа завземането на резиденцията на руския консул в Сиатъл. Съдейки по поведението на американците, те в голяма степен са съгласни с оценката руското МВнР и ги беше срам от случващото се. В крайна сметка, отварянето на портата на дипломатическото ведомство беше направено под специално поставено платнище - за да не види никой, пише руското издание „Взгляд", чийто материал е представен без редакторска намеса.
Представители на американските власти счупиха ключалката и проникнаха в резиденцията на генералния консул на Русия в Сиатъл. Това съобщиха в сряда от руското посолство във Вашингтон. „Побързайте, за да видите: американските власти започнаха завземането на комплекса сгради на руското Генерално консулство в Сиатъл. Рядко зрелище - разбойнически държавен захват", написа във връзка със случващото се Захарова. В момента МВнР на Русия анализира постъпващата информация. „Принципната оценка ще дадем утре по време на брифинга", обеща тя на „Взгляд".
„В момента присъстваме на това как американската страна се опитва в нарушение на всички наши дипломатически и консулски конвенции, както и на собственото си законодателство, да проникне на наша територия", констатира в коментар пред ТАСС дипломатът завеждащ консулския отдел на руското посолство в САЩ Николай Пукалов, който е присъствал на мястото на събитието.
Забавният детайл: американците прикриха отварянето на портата на територията на консулството, скривайки действията на съответния работник със специално покривало. Съдейки по всичко, за да не обиколят света позорни кадри от това, как САЩ отварят ключалката на портата, водеща на територията на друга държава.
Генералното консулство в Сиатъл прекрати дейността си в края на март. Закриването му е следствие от решението на Доналд Тръмп. Напомняме, че във връзка със случая Скрипал от САЩ бяха изгонени 48 руски дипломати, както и 12 сътрудника на руската мисия при ООН. Тогава беше обявено и закриването на Генералното консулство в Сиатъл. „Но този ход, най-вероятно, е планиран от Вашингтон по-рано и просто е бил отложен в очакване на подходящ повод", заяви посланикът на Русия в САЩ Анатолий Антонов.
Нещо повече, американската страна даже не се е замислила да съгласува версиите си. Както напомни Антонов, официални представители на администрацията на САЩ са твърдели, че закриването на консулството в Сиатъл е предизвикано от „неговата близост до базата за подводници и производството на най-големия изпълнител на военни поръчки - „Боинг". „И каква е връзката тук с делото за отравянето на британския агент Скрипал и неговата дъщеря", задава си въпроса руския посланик.
В общи линии ситуацията с превземането на Генералното консулство в Сиатъл прилича на това, което се случи с руското консулство в Сан Франциско, което беше закрито малко преди случая Скрипал, през есента на миналата година. Сградата първо беше превзета, а после и обискирана.
След като самото консулство в Сиатъл е било затворено, всички документи и вещи са били пренесени в резиденцията на генералния консул. Това стана известно на 2 април. А няколко дни преди това се появи съобщение, че американските власти ще блокират тази резиденция.
Американската страна твърди, че има пълно право да се разпорежда със сградата, тъй като тя вече няма дипломатическа неприкосновеност - т.е. по международните норми повече не е територия на Русия. Властите на САЩ отнеха дипломатическата неприкосновеност на зданието чрез нота, както съобщи на 30 март генералният консул Валерий Тимашов. Но тук има дипломатическа пречка. Работата е в това, че Москва все още не е дала съгласие на САЩ за снемането на неприкосновеността, което бе припомнено на „американските партньори" от руското посолство във Вашингтон.
„Ако сградата на мисията вече няма имунитет, то, може би, американците имат право да действат така. В противен случай - не", заяви пред вестник „Взгляд" доцентът от катедрата по политическа теория в МГИМО Кирил Коктиш. Що се касае до взлома, то „това е пиар събитие, което се прави за вътрешна консумация", подчерта Коктиш. „То трябва да демонстрира твърдостта на американските власти по отношение на Русия. На Тръмп му писна да го обвиняват, че е руски шпионин. Ясно е, че това няма да влоши много отношенията между САЩ и Русия, тъй като те и без това са изключително лоши".
Сега Москва има право да отговори с огледални мерки, смята председателят на Комисията за защита на държавния суверенитет в Съвета на Федерацията на Русия Андрей Климов. „Това е дипломатически принцип, Русия има право да действа на принципа на взаимността спрямо САЩ след проникването в консулството на Русия в Сиатъл. Но всичко трябва да бъде в рамките на законовото поле", заяви пред РИА Новости сенаторът. „Освен това, МВнР може да привика американския посланик за обяснения".
Теоретически огледална мярка би могла да бъде аналогична „екскурзия" в закритото Генерално консулство на САЩ в Санкт Петербург. „Може. Но не е факт, че Русия ще иска подобна размяна", отбеляза по този повод Кирил Коктиш.
Между другото, процесът на „предаване-приемане" се размина без чупене на ключалки и други показателни жестове. На 31 март в сградата съвършено спокойно влезе комисия по прием на зданието. Тогава съвсем официално от фасадата бе свален американския флаг. За сравнение: знамето на Русия все още не бе свалено от консулството в Сиатъл - такава е принципната позиция на дипломатите.
Превод: "Фокус"