- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Ще виждаме ли все по-често надписа Made in Russia?
17 Ноември 2016 | 10:05
/КРОСС/ Ще виждате все по-често надписа Made in Russia - първо върху перални машини и дъвка, а после и върху други стоки, пише Блумбърг.
Комбинация от най-тежката валутна криза от 1998 г. и безпрецедентен спад в реалните доходи през последните две години доведоха до спад на заплатите, който ги конкурира с тези в Китай - нещо, което не се е случвало откакто епохата на царете приключи преди век, показва анализ на Renaissance Capital. Изчислени в долари, руските заплати през м.г. паднаха наполовина на тези в бивши членки на Източния блок като Чехия.
Това накара компании от южнокорейската Samsung Electronics до американската Mars Inc. да засилят търсенето на евтина работна ръка в страната, информира Икономист.
"Има сигнали, че можем да произвеждаме изключително конкурентни стоки в Русия", казва Магнус Бенон, шеф на поръчките на ИКЕА в Русия. "Руските доставчици са изключително конкурентни заради валутната ситуация и това не е временно явление", добавя той.
Много бързо Русия успя да превъзмогне натрупаните през годините тежести за бизнеса като оскъпяването на рублата и увеличението на заплатите, което превишаваше икономическия ръст. И въпреки, че скоро няма да измести Китай като "световната фабрика", тя е на път да стане регионален производствен хъб.
Но валутното предимство не може да компенсира напълно някои проблеми, които от дълги години тормозят Русия - от слабите институции, до лошия инвестиционен климат. Във вторник министърът на икономиката Алексей Улюкаев беше арестуван с обвинение, че е взел $2 млн. подкуп, което припомня риска в страната, класирана на 119-о място в индекса за корупция на "Трансперънси интернешънъл".
Защитата на правото на собственост и навлизането на чужди инвестиции класират Русия на 120-о място от 138 държави в глобалната класация за конкурентоспособност на Световния икономически форум.
И въпреки това на фона на вдигащите се заплати в източна Европа Русия става все по-привлекателна за компании като Samsung, която през септември започна износ на перални от своя завод за 20 европейски държави. Притежаваната от Mars Wrigley започна производството на новите си дъвки Juicy Fruit в завода в Санкт Петербург, като обмисля да ги изнася на различни пазари.
Спадът на разходите за труд е свързан главно с рублата, която загуби 40% спрямо долара през последните 2 години главно заради поевтиняването на петрола.
Натискът върху заплатите ги свали не само под нивото в други основни развиващи се икономики като Бразилия, но и спрямо тези в източна Европа. На ниво от $558 през м.г., средната заплата в Русия е с 30% по-ниска, отколкото през 2011 г., като се изравнява с тази в Казахстан.
И докато по-ниските цени на суровините намаляват енергийния дял в експорта на страната, делът на другите продукти - от храни до машини и оборудване, се увеличава. Но в дългосрочен план не може да се разчита само на евтината рубла за стимулиране на икономиката.