- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Срив в сайта на ЦИК отне 2 дни от срока за е-регистрация в чужбина
19 Септември 2016 | 09:21
/КРОСС/ Сайтът на ЦИК не бе достъпен от чужбина през уикенда и така бе блокирано и електронното подаване на заявления за разкриване на секции, чийто срок тече в момента и към който бе проявен голям интерес в първите дни, съобщава в. "Сега".
"Имаме много сигнали от Сан Франциско (САЩ), Денвър (САЩ), Джаксънвил (САЩ), Аликанте (Испания), Дюселдорф (Германия), Валдорф (Германия), както и тук в Швейцария. Вероятно проблемът е в т.нар. облачни услуги. Възможно е хора от същите градове да са отваряли сайта, но имаше и такива, които не могат. При мен например не се зареждаше нито чрез публична мрежа, нито с домашната WLAN връзка", съобщи Димитър Иванов, който живее в Цюрих и подпомага вота на сънародниците ни в странство.
Както "Сега" писа, от 14 септември на сайта на ЦИК заработи платформа за електронно подаване на заявленията. Интересът бе огромен. Само в първите два дни бяха пратени 800 искания за разкриване на секции. За да се отвори урна за президентския вот и референдума в даден град, са нужни 60 декларации. Срокът за подаването на заявления е 11 октомври. Те може да се изпращат и в писмен вид, като бланките отново се теглят от сайта на ЦИК. Целият този процес бе възпрепятстван обаче през двата почивни дни. Сайтът се отваряше от България, поради което говорителят на ЦИК Цветозар Томов изрази недоумение дали проблемът е на наша територия. Той заяви, че в комисията няма оплаквания. След като научи от "Сега" за трудностите, Томов се свърза с българите в чужбина, посъветва ги да пратят писмо в ЦИК и обеща да подаде сигнал до "Информационно обслужване". Димитър Иванов съобщи, че през уикенда са пратени доста сигнали във фирмата, но без обратна връзка. "Изгубихме още един уикенд, а полагаме огромни усилия да активираме хората. Информираме ги какво и как да направят, а такива случаи ни разбиват усилията", коментира Иванов.
Сайтът на ЦИК би трябвало да е под специално наблюдение на българските власти, след като м.г. блокира навръх местните избори, когато също се провеждаше референдум. Президентът Росен Плевнелиев намекна пред западни медии, че причината са кибер атаки от Русия. Преди месец вицепремиерът Томислав Дончев, който отговаря за организацията на вота т.г., заяви, че се правят сухи тренировки, за да не се допускат нови инциденти.
Електронните и писмените заявления за разкриване на секции в чужбина са почти идентични. В хартиената бланка обаче има една интересна разлика - в нея хората изрично трябва да отбележат дали на 6 ноември ще гласуват за президент или на референдума. Засега няма данни дали изискването е формално и дали би породило проблеми. Заради страх от проблеми е-заявления са предпочитани от сънародниците ни в странство. "При хартиените, ако сбъркаш една точка, примерно в адреса по личната карта, се брои за невалидно", сподели Димитър Иванов.