• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Проф. Чуков: Саудитска Арабия иска нов регионален блок на тактическа и антииранска основа

Проф. Чуков: Саудитска Арабия иска нов регионален блок на тактическа и антииранска основа

/КРОСС/ Шиитите и сунитите са двете основни деноминации в ислямското семейство. Сунитите са около 1,2 млрд., равностойни по брой на католиците по света. Останалите около 300 млн. души, а може би и повече са шиити.

Те имат различни представи за държавата, за държавността. Шиитите създават една строго сакрализирана теократична държава, при която духовният лидер е този, който държи реално цялата власт, а президентът, който е избран, представлява светската власт и тя е подчинена.

Това обясни в ефира на БНР арабистът проф. Владимир Чуков. Той направи аналог с древната римска и византийска империи и различният им подход към властта - папоцезаризъм и цезаропапизъм, като уточни че сравнението не е точно.

При понятието цезаропапизъм при сунитите, халифът е „пръв сред равни", тоест там има други особености на начина на реализирането на държавността .

Подписването на Иранската ядрена програма бележеше желанието на Вашингтон да се опита да се доближи да влияе върху политиката на Иран. В същото врем е все повече надделява мнението, че руско - саудитско споразумение най-вече ще създаде необходимата политическа формула за уреждането на ситуацията със Сирия, обясни експертът.

Той обърна внимание, че екзекутираният духовник шейх Нимр ан Нимр - борец за правата на шиитите в Саудитска арабия, е бил екзекутиран заедно с 46 други души, обвинени в тероризъм, сред които и лидер на Ал Кайда. Саудитска арабия и Иран са регионални съперници, поясни той.

Саудитска арабия много ясно се опита да отъждестви Иран с вече консенсусните, признати от целя свят терористични субекти. Посланието, което изпраща Саудитска арабия, подбирайки точно конкретния момент за екзекуцията , е много ясно желание да се създаде нов регионален блок, но вече на тактическа основа и на антииранска основа. Неслучайно преди броени дни на посещение там беше и турският президент Реджеп Ердоган, каза проф. Чуков. 

В момента икономиката на Китай влияе по-силно върху цената на петрола, отколкото сблъсъкът между двете държави - износителки на нефт, обясни Чуков. Причината, освен външна интервенция в ценообразуването, е наличието на големи количества алтернативно гориво, каквото е шистовият газ.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.