- 25 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Шефът на КЕВР: Не можем да проверим купувача на ЧЕЗ преди финализирането на сделката
27 Февруари 2018 | 13:15
/КРОСС/ „По закон КЕВР ще може да провери дружеството, което ще купи активите на ЧЕЗ, чак след финализиране на сделката". Това обяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране доц. Иван Иванов по време на брифинг във връзка с нормативните правомощия на Комисията по сделката за продажба на активите на CEZ Group в България, предава „Фокус".
„Няма съмнение, че течащата в момента процедура за продажба на активите на ЧЕЗ в България предизвика голям обществен интерес. Искам да уточня, че КЕВР в своите действия се ръководи само и единствено от закона, както и от подзаконовата нормативна уредба. Във връзка с това КЕВР има два случая, по които може да вземе отношение - ако се продава обособена част от лицензирано дружество (в случая няма такава, дружеството се продават в цялост) или ако купувач залага частично или изцяло активи на дружеството, с които то упражнява лицензионна дейност. Всички други правомощия могат да бъдат търсени в друга нормативна уредба и да засягат други органи на държавата. Искам обаче да отбележа, че към момента тече процедурата и сделката не е финализирана. Ако сделката бъде финализирана, тогава КЕВР има много ясно разписани правомощия, които са свързани с превантивен, текущ и последващ контрол на енергийното дружество, независимо от това кой е новият собственик", каза още доц. Иванов и уточни, че това се прави за да се осигури на българските граждани и българския бизнес сигурност на доставките и качество на услугата.
„След приключване на сделката дружеството попада на същия режим, в който са всички други дейности. КЕВР ще осъществява мониторинг върху неговото функциониране, за да има безпроблемно снабдяване с електроенергия и добро качество на енергийната услуга", обясни доц. Иванов и се опита да успокои обществото.
„Българските граждани трябва да бъдат спокойни, че няма да има катаклизми при определяне на цените след покупката на ЧЕЗ. След финализирането на сделката за активите на ЧЕЗ ще бъде направена оценка на всички техни разходи и ако се наложи, ще бъдат коригирани параметрите за следващия 3-годишен регулаторен период, както направихме миналата година, защото разходите не бяха изпълнени в своята цялост. Заявявам го съвсем отговорно - хората не бива да се притесняват. Заемът, който ще вземе г-жа Върбакова, няма да натовари българските граждани и няма да се плаща през цената на тока", категоричен бе Иванов.
Той коментира и настоящата ситуация в страната покрай влошеното време.
„Предвид влошените климатични условия в страната и обилният снеговалеж към момента електроенергийната система на Република България се справя безупречно и няма активиран студен резерв. Потреблението на електроенергия към момента е от порядъка на 6600 мегавата, като всички термични централи работят безотказно. Ядрената централа в Козлодуй е натоварена на 2100 мегавата - това е нейната максимална мощност. Но също така с максимална мощност са натоварени и термичните централи в Маришкия басейн. Топлофикационните заводски централи доставят на системата 560 мегавата, а възобновяемата енергия е от порядъка малко над 400 мегавата, от които 300 са от вятърните централи и около 100 - от соларните паркове", каза още шефът на КЕВР.
По думите му в момента текат и изпитания на 6-и блок на ТЕЦ-Варна, който изцяло има за енергоносител природен газ.
„И за момента изпитанията показват безупречна работа", заяви Иван Иванов.