- 28 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Пропастта между богатите и бедните в страните от OECD е достигнала най-високото ниво от 30 години насам
10 Декември 2014 | 09:47
/КРОСС/ Пропастта между богатите и бедните в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD) е достигнала най-високото ниво от 30 години насам, показа най-новото проучване на международната институция, наречено „Фокус върху неравенството и растежа".
Като цяло най-богатите 10% печелят 9,5 пъти повече от това, което най-бедните изкарват. През 1980 г. са печелили седем пъти повече. В САЩ растящото неравенство струва на икономиката почти седем процентни пункта от ръста на БВП между 1990 г. и 2010 г., докато Обединеното кралство е изгубило почти девет процентни пункта. Гърция и Турция са единствените страни, в които ОИСР отчита лек спад на неравенството.
Въпреки това от OECD посочиха, че преразпределението на богатството чрез данъци и обезщетения не помага на икономическия растеж. „По-голямото равенство преди кризата от 2008 г. помогна за увеличението на БВП на глава от населението в Испания, Франция и Ирландия", изтъкна организацията.
„Това е категорично доказателство, че справянето с високото и нарастващо неравенство е от решаващо значение, за да се насърчи силният и устойчив растеж. Това трябва да бъде в центъра на политическия дебат", заяви Анхел Гурия, генерален секретар на OECD. „Държави, които насърчават равните възможности за всички от най-ранна възраст, са тези, които ще растат и ще се развиват", добави той.