- 12 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8981
- GBP / BGN 2.3369
- CHF / BGN 2.0771
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Министър Павлова: Насочихме средствата от ОПРР 2007-2013 г. за сектор здравеопазване
22 Декември 2015 | 12:34
/КРОСС/ Министърът на регионалното развитие и благоустройството откри Мултимодален линеен ускорител по проект „Модернизиране на отделението по лъчелечение на „СБАЛОЗ „Д-р Марко А. Марков" - Варна" ЕООД
През 2012 г. проектът беше от тези, за които не достигна финансиране. Направихме буквално невъзможното и го включихме в списъка за инвестиции. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова при откриването на Мултимодален линеен ускорител, доставен по проект „Модернизиране на отделението по лъчелечение на „СБАЛОЗ „Д-р Марко А. Марков" - Варна" ЕООД, финансиран от Оперативна програма „Регионално развитие" 2007-2013 г.
Радвам се, че ние, които сме строително министерство с фокус подкрепа на регионите, подкрепяме общинската инфраструктура в голяма степен. Вашият труд е безценен, вие спасявате човешки живот и затова се радвам, че можем да допринесем с нещо - по-добра инфраструктура, по-добри сгради, по-добро оборудване, по-добри условия за работа, така че вашите усилия да бъдат подкрепени с апаратура и с комфорта да спасявате човешки живот, обърна се министърът към лекарите от медицинското заведение.
В тези 7 години, в които България усвояваше за първи път европейско финансиране, постъпихме по един, надявам се времето да докаже, далновиден начин. През 2009 г. в ОПРР 2007-2013 г. имаше ресурс за сектор здравеопазване, който не беше концентриран, а на парче. Още тогава взехме решение да го насочим в един сектор, така че след седем години инвестиции да имаме покриване в максимален мащаб, каза Павлова. Тогава решихме да финансираме 21 общински, 16 държавни болници и допълнително с безвъзмездно финансиране, целенасочено, сектор онкология за превенция, лечение, диагностика на такъв тип заболявания в тези общински болници, отделно да подкрепим държавните болници, да закупим специализирано високотехнологично оборудване и да покрием целия диапазон и сектор на всички онкологични заболявания, които да бъдат диагностицирани и лекувани, обясни тя. Насочихме 300 млн. лв. инвестиции по ОПРР в този сектор и мога да кажа, че изпълнихме целта. Това не беше просто стратегия, която остана на листа, а имаме завършен цикъл, отчете тя.
Благодарение на направените инвестиции Варна вече има потенциал да лекува хората не само от Североизточна България, но и от цялата страна. Така българите не трябва да пътуват за скъпо лечение в чужбина, защото в цялата страна има сериозно високотехнологично оборудване, а в региона на Варна то позволява и развитието на медицинския туризъм. Това е сериозна подкрепа за развитието на заетостта в региона, коментира регионалният министър.
Лиляна Павлова информира, че за периода 2014-2020 г. подкрепата за сектор здравеопазване ще продължи чрез Оперативна програма „Региони в растеж", като поне 180 млн. лв. ще бъдат инвестирани целенасочено в спешната помощ. Ще бъдат финансирани всички спешни центрове в 28-те областни града чрез всички многопрофилни болници и 178 спешни центъра в малките населени места. Така ще се осигури обезпеченост - оборудване на спешни центрове и стационари, закупуване на 400 линейки с добро оборудване за транспортиране на пациенти до специализираните и многопрофилните болници, за да има максимално бърз достъп на нуждаещите се до лекарски грижи.
Надявам се това решение за инвестиране на ресурса разумно и интегрирано, да доведе до добра реформа в спешната помощ, каза министърът.
Тя подчерта, че се работи в посока софтуерът Лима, който се използва за уведомяване за затворени пътища и инциденти, да бъде обвързан със системата на спешната помощ, за да можем да се осигури придвижване на линейките за време до 8 минути до пациента, който има нужда от помощ. Това е интеграция между инфраструктура, подкрепа на малките и големите населени места и подкрепа на сектор здравеопазване, каза министърът.