• 27 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8572
  •  GBP / BGN 2.3451
  •  CHF / BGN 2.1010
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Димитър Димитров: Има смисъл от машини за гласуване в секциите с над 1000 избиратели

Димитър Димитров: Има смисъл от машини за гласуване в секциите с над 1000 избиратели

/КРОСС/ Скептичен съм към машинните устройства с тъчскрийн, тъй като това е доста скъпо удоволствие, ако приемем, че обявената цена е около 1000 лева на едно такова устройство, а трябва да имаме и поддръжка.

Това каза за „Хоризонт" политологът Димитър Димитров. Той изтъкна, че не във всички секции машините биха били полезни:

"Има ускоряване на целия процес на гласоподаване, да, но за това е необходимо в една секция да има най-малко 4-цифрен брой избиратели. Тези секции у нас не са толкова много. Повечето от тях са в чужбина - Лондон, Берлин и няколко секции в Турция, Да, там има обяснение защо трябва да се направи едно усилие, да се организира гласуване по друг начин. В страната, където повече от 1500 секции не регистрират повече от сто избиратели, да се слага устройство е някакъв вид технологично украшение. Никой може и да не го ползва. То ще си стои там цял ден."

Димитров изтъкна, че устройствата за гласуване имат „ограничена функция за полезност". Докато машинното гласуване се съчетава с традиционното, съмнения ще има, тъй като методът с бюлетините остава непроменен:

"Машините не решават нещо, което няма как да решат - нещо, което различните групи гласоподаватели могат да направят свой избор на начина на гласоподаването. Или трябва да се въведат машини за всички и да няма друг начин - паралелен, хартиен, а това, знаете е предизвикателство и ще бъде свързано с огромна вълна от недоволство, тъй като не всички искат да гласуват с тъчскрийн. Докато имате два режима, винаги ще остане съмнение в традиционния режим, че се прави нещо нередно или нещо, както се е правело и преди."

Според Димитров при смесването на двете системи комисиите възниква още един „източник на грешки" - съставянето на втори протокол от машинния вот и събирането на данните от него с тези от традиционния.

Експертът е на мнение, че дистанционното електронно гласуване е добра опция, но само за местата, където няма редовни секции. Той обясни, че ако всеки може да гласува по интернет, огромни групи хора ще се опитват да продадат гласа си.

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.