• 27 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Пускането на японските АЕЦ може да се отложи до 2015 г.

Пускането на японските АЕЦ може да се отложи до 2015 г.

/КРОСС/ Дългоочакваното повторно пускане на спрените японски ядрени реактори е изправено пред поредното препятствие и може да бъде забавено до 2015 г., предава агенция Reuters. Това ще засили напрежението върху затруднените електроразпределителни дружества, които могат да поискат нови увеличения на цените на тока.

Очаква се двата реактора на АЕЦ „Сендай", собственост на Kyushu Electric Power Company, отстояща на около 1000 км югозападно от Токио, да бъдат първите, които ще започнат отново работа съгласно новите регулации за безопасност след кризата във Фукушима през 2011 година.

Миналия месец от „Сендай" са преминали първите проверки за безопасност, но сега се очаква да предадат допълнителен детайлен проект със специфични мерки и нововъведения, които ще напряват в електроцентралата.
Според националната телевизия NHK и други медии обаче от компанията-собственик са се оплакали, че заради събирането и предаването на документацията регулаторът отлага окончателните дебати за рестарта на централата, което означава, че той ще може да заработи чак след края на зимата.
„И преди казвахме, че не можем да сме сигурни кога точно ще заработим отново", изтъкна говорител на Kyushu Electric. От компанията заявиха, че включването на двата реактора на „Сендай" ще намали разходите им за изкопаеми горива с 200 млрд. йени (почти 2 млрд. долара) само за една година.

Дори след като ядреният регулатор даде зелена светлина за рестартирането на определена атомна електроцентрала, Япония обеща да предостави финалното решение на местните префектури в областите, в които се намират централите.

Всичките 48 реактора в страната бяха постепенно спрени и до момента не работят след опустошителното земетресение и цунами, предизвикали аварията в АЕЦ „Фукушима-1" през март 2011 година.

Това принуди електроразпределителните дружества да внасят рекордни количества втечнен природен газ и въглища, за да произвеждат необходимия на населението ток. За три години те са понесли загуби на стойност 34 млрд. долара. Kyushu Electric, която тази година получи спасителна помощ от държавата, миналата седмица обяви загуби за последното тримесечие от 41 милиарда йени (400 млн. долара).

Затруднените ЕРП се опитват да закрепят финансите си с увеличения на цените на тока и евентуално забавяне на пускането на „Сендай" може да накара компанията също да поиска подобна мярка.

По-рано Hokkaido Electric Power, която също получи държавни пари, поиска от правителството да увеличи сметките за домакинствата с поне 17% от октомври.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.