-
13 Март 2025 |
USD / BGN 1.7967
GBP / BGN 2.3262
CHF / BGN 2.0333
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Преглед на печата

21 Октомври 2015 | 08:52

/КРОСС/Данъкът върху вредните храни ще е между 3 и 78 %, съобщават Сега и Капитал DAILY.
Порция пържени картофи ще е с лев и 12 стотинки по-скъпа, четем на първа страница на Труд.
България е на път да се нареди сред малкото страни в Европа, в които има подобен данък. Очакваните приходи от облагането на продукти, които съдържат повече сол, захар, кофеин и трансмазнини, са 150 милиона лева, отбелязваСега.
С парите ще приключим реконструкцията на спортната инфраструктура в училищата и университетите за пет години, пише Стандарт, цитирайки министъра на спорта Красен Кралев. Според Капитал DAILY обаче цитираният размер на постъпленията не е сигурен. Не е ясно и дали данъкът ще има желания ефект върху здравето. „Засега неизчислима е и вредата върху бизнеса, който или ще посивее, или ще свие продажбите си покрай вдигането на цените".
„Бизнесът се обяви твърдо против новия налог", пише Стандарт и информира, че представители на КРИБ и на засегнатите компании ще се срещнат днес със здравния министър Петър Москов, за да му представят „европейските практики за насърчаване на здравословното хранене".
Новият данък „ще удари цените и те ще хвръкнат, а у нас близо 60 % от населението е в риск от бедност заради изключително ниските доходи. С намаляване на потреблението ще се стигне и до загуба на работни места", предупреждава в коментар по темата вестник Дума.
680 стари и полуразрушени сгради са потенциална опасност за живота на преминаващите покрай тях столичани, пише Новинар.
Рекордьор по запуснати сгради е квартал „Възраждане", където в триъгълника между булевардите „Тодор Александров", „Сливница" и „Константин Величков" има 163 съборетини. В следващите шест месеца ще бъдат разрушени осемдесет сгради, което ще струва много пари на общината. Само за събарянето на двуетажна къща с площ от 200 квадратни метра са необходими 10 хиляди лева, отбелязва вестникът.
Сега съобщава за сериозни разминавания между версията на МВР за стрелбата край Средец и разказите на част от задържаните чужденци. Според единодушните показания на чужденците, предадени от Българския хелзинкски комитет, при моста е имало не трима, а четирима или петима полицаи. Никой от имигрантите не е оказал съпротива, но всички се разбягали в различни посоки. В този момент двама от полицаите започнали да стрелят, като всеки от тях е произвел по два изстрела. 19-годишният Зияулах Вафа бил улучен и паднал. Тогава всички легнали на земята и изчакали пристигането на още полиция, пише още изданието.