-
09 Май 2025 |
USD / BGN 1.7313
GBP / BGN 2.3075
CHF / BGN 2.0974
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Пръстовият идентификатор контролира разходите,не дава достъп до личната информация на пациента

11 Януари 2016 | 10:05

/КРОСС/Радиохирургията или т.нар. кибернож осигурява възможност на българските граждани да не се налага да правят операции в чужбина.
Това каза заместник-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков, който беше гост в сутрешния блок на БНТ. Първата процедура по радиохирургия на пациент бе извършена в столичната болница „Св. Иван Рилски".
Всички пациенти, които имат нужда от радиохирургия, могат да минат на лечение след съответната процедура. Кибернож има в болница „Св. Георги" в Пловдив, в ИСУЛ, Плевен, в болница „Св. Марина" във Варна", обясни д-р Шарков.
Пръстовият идентификатор, който ще бъде въведен за болници и аптеки от началото на април, е механизъм за контрол на разходите и няма да дава достъп до личната информация на пациента. Това коментира още заместник-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков. Той обясни, че не става въпрос за пръстов отпечатък, а за механизъм, който засилва контрола и в същото време не дава достъп до личната информация на пациента. Това е код с цифри, който позволява пациентът да даде разрешение Здравната каса да заплати за лечение или за лекарства, посочи той. „По-сериозен контрол от това нещо няма", категоричен е Шарков. Той направи разграничение от чекирането с личните карти в болниците. И посочи, че в извънболничната, първичната, специализираната помощ и в аптеките ще бъде въведен пръстовият идентификатор като средство за контрол.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
09 Май 2025 | 06:58
Атанас Зафиров: Бременни жени, майки с деца, пенсионери, хора с увреждания ще продължат да се възползват от хуманитарната програма08 Май 2025 | 20:36
Агенция „Митници“ получи подкрепа от делегатите на Регион „Европа“ за място в Политическата комисия на СМОПОЛИТИКА