• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Д-р Шарков: Децата са винаги „код червен"

Д-р Шарков: Децата са винаги „код червен"

/КРОСС/За първи път се въвежда групиране на пациента в зависимост от степента на спешност - това ще се случва по време на самото телефонно обаждане, уточни в ефира на Нова телевизия д-р Ваньо Шарков - заместник-министър на здравеопазването. Той обясни, че най-бързо спешната помощ ще реагира при червен код (пристигане до 8-ата минута) - когато има директна заплаха за живота на пациента, тоест той може да загине в рамките на следващите минути. Това може да бъде преценено на втория или третия въпрос, но понякога можа да е необходимо да се зададат повече въпроси, уточни д-р Шарков.  По думите му сигналите ще бъдат поети от специално обучени лекари.

Той посочи още, че децата са винаги код червен.

Жълт код означава заболяване, което може да премине в червен код и да застраши  пряко живота на пациента. Това означава, че линейката трябва да побърза.

Зелен код означава, че няма директна заплаха за живота на пациента; например при нараняване, при което няма открита фрактура, макар и болката да е силна.

Когато е необходимо, може да се направи прегрупиране на случаите, допълни той като посочи, че в София линейките винаги са в движение и всяка от тях може да бъде пренасочена в зависимост от спешността на случая.

Д-р Шарков подчерта, че спешността се

Д-р Шарков бе категоричен, че при обслужването на пациенти в столицата и в малките населени места няма да има разлика. Ще вървим към предислоциране на екипите на спешната помощ, каза той.

Заместник-министърът на здравеопазването каза, че стремежът е по-бързо пристигане на линейката при нуждаещия се и качествена грижа за него. Затова продължава увеличаването на кадрите в Спешната помощ, както и на линейките, и подобряване на базите навсякъде в страната. Следващата стъпка е специализация на лекари за спешна помощ, допълни той. 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Тази светофарна уредба не е чаканото деление на заболяванията и травмита на спешни и по - малко спешни. Сега това явно се прехвърля на координатора, вместо някой да фиксира това. До момента са защитава тезата, че по телефона спешност не може да се прецени. Явно и без преглед /поставяне на диагноза/ не може. Тогава? Явно румънците са по - умни от нас.

27.08.2015 11:17:32

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.