- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
"Убиецът все още е на свобода" - корицата на "Шарли Ебдо" година след атентата
04 Януари 2016 | 18:56
/КРОСС/Френският сатиричен седмичник "Шарли Ебдо" ще отбележи годишнината от атентата срещу редакцията със специално издание. На корицата е нарисуван брадат мъж -алюзия за Бог - преметнал през рамо автомат "Калашников". Текстът към карикатурата гласи: "Убиецът все още е на свобода", пише "Гардиън".
Специалното издание ще бъде пуснато по вестникарските будки в сряда с тираж 1 милион броя. Десетки хиляди копия ще бъдат са подготвени за продажба извън територията на Франция.
Така редакцията ще отбележи една година, откакто братята Шериф и Саид Куаши нахлуха в офиса на "Шарли Ебдо" в източен Париж и убиха 12 души, 8 от които - служители на издание.
Отговорност за атентата от 7 януари 2015 г. пое клон на "Ал Кайда". Това не бе първото нападение срещу "Шарли Ебдо". През ноември 2011 г. в редакцията беше взривена бомба, като по всяка вероятност причината бешепубликувано шаржово изображение на пророка Мохамед на корицата на изданието. Атаката принуди "Шарли ебдо" да се премести в друг офис.
В специалното издание ще има и колекция карикатури на петима художници на "Шарли Ебдо", загинали в атаката от 7 януари, както и на някои външни сътрудници.
Карикатуристът Лоран Сурисо, който пое управлението на седмичното издание след атентата, е написал гневен редакционен коментар в защита на секуларизма (отделянето на религията от управлението на една държава). В него Сурисо осъжда "фанатиците, обсебени от Корана", както и крайните привърженици на другите религии, пожелали ликвидирането на "Шарли Ебдо", защото то се е осмелило да осмее религията.
Сурисо, който е по-известен с псевдонима си Рис, бе сериозно ранен след атаката срещу седмичника преди година и оцеля като по чудо.
Месец преди нападението изданието бе заплашено от спиране, след като тиражът му спадна под 30 000 броя. Запазената му марка - провокативния, непризнаващ никакви граници хумор - изглежда излизаше от мода. След атентата обаче 7.5 милиона души по света си купиха т.нар. "брой на оцелелите" (първия брой след атаката), а 200 000 се абонираха за изданието.
Въпреки това служителите на сатиричния седмичник се чувстват сами в битката си, обяснява финансовият директор на "Шарли Ебдо" Ерик Порто, който по време на атаката се е скрил зад бюрото си и така е спасил живота си.
"Чувстваме се ужасно сами. Надявахме се, че и други ще искат да се занимават със сатира", разказва Порто. "Никой не иска да се присъедини към нас в тази битка, защото е опасно. Можеш да умреш, докато го правиш".
Въпреки думите на Порто, проблемът за злоупотребата с религия и фаталните последици от нея беше актуална през миналата година и за други издания. Така например само седмица след януарските атаки в Париж британското списание "Икономист" публикува карикатура на Кевин Калафър, (известен с псевдонима KAL), осъждаща религиозния фанатизъм.
Тази седмица Франция ще отбележи под строги мерки за сигурност годишнината от атаките срещу "Шарли Ебдо" и магазина за кашерни храни, при които загинаха 17 души. Страната се намира в извънредно положение след атаките в Париж от 13 ноември, отнели живота на 130 души. Войници ще пазят административните сгради и религиозните обекти по време на честванията.
По време на скромна церемония на местата, станали мишена на януарските атаки, ще бъдат поставени паметни табели - включително и пред сградата, в която до миналата година се помещаваше "Шарли Ебдо", съобщиха от градската управа на френската столица.
По-мащабна церемония начело с френския президент Франсоа Оланд ще има на 10 януари на Площада на републиката, който се превърна в неофициално място за отдаване на почит. Тогава в памет на загиналите ще бъде засаден 10-метров дъб.