- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
„Гала Концерт" в две части в Софийската опера и балет
01 Декември 2016 | 13:13
/КРОСС/ На 4 декември, от 19 ч. Софийската опера и балет кани своите почитатели на „Гала Концерт" в две части: Кантатата „Безсмъртният Шекспир" от Добринка Табакова. Кантатата е посветена на 400 години от кончината на гениалния английски поет и драматург - Уилям Шекспир и сцени от оперите: „Макбет" от Верди , „Отело" от Верди и „Дон Кихот" от Масне. Опери, вдъхновени от Шекспир и Сервантес.
Кантатата открива тъжествата по случай 400 години от смъртта на поета, в катедралата където той е погребан, изпълението е записано и излъчено по BBC.
Гала-концертът ще е втората световна премиера, след изпълнението в родния град на Шекспир.
Кантатата трае 30 минути, в които слушателя преминава през седемте стадия на човешкия живот - от раждане до дълбока старост (както ги описва един от героите на Шекспир от„Както ви се харесва"- Жак). В кантатата са използувани текстове от различни пиеси на Шекспир.
„Изкуството на Шекспир, както и на всеки велик творец, включва непреходни идеи, показвайки нашето сродство с тези отминали времена - изтъква Табакова. И наистина, въпреки напредъка на технологиите и развитието на човечеството през тези 400 години, човешкия живот остава една сцена, както казва и героят на Шекспир."
Кантатата е приета много емоционално от публиката в катедралата в Стратфорд ъпон Ейвън, която, както отбеляза един критик, беше разчувствана от дълбоката човечност и нежност на музиката.
Добринка Табакова е родена в гр. Пловдив, в семейството на лекари и учени. Нейният дядо е праплеменник на Христо Г. Данов, а Табакова е прапраплеменница на големия възрожденец, който формира голяма част от следосвобожденската ни интелигенцията. Тя е строител на съвременна България.
Добринка е вдъхновена от огромната колекция плочи на дядо си и оперните представления на Античния театър, затова и пожелава да учи пиано. Премества се в Лондон с родителите си през 1991г., където е приета на 12 годишна възраст в специалния отдел за юноши на Кралската Академия по Музика. Там тя изучава композиция, пиано и диригентство
Табакова завършва консерваторията Гилдхол и получава докторска степен по композиция от Кралския Колеж, Лондон.
На 14 годишна получава медала Жан Фредерик Перену на Виенския Международен Музикален Фестивал.
През 2002 г. получава първа награда за химн, написан по случай златния юбилей на английската кралица Елизабет II(премиерата на химна е в Катедралата Сейнт Пол, Лондон).
През 2011 Добринка печели в Ню Йорк първа награда на Конкурса за хорова музика Сорел.
През 2012 един от наи-старите фестивали за класическа музика (Фестивал на Три Хора) и поръчва специална Кантата („Векове на Размисъл").
Първият авторски албум на Добринка Табакова е на световно известната немска звукозаписна фирма ECM Records и е номиниран за Грами 2014г., в категория най-добър класически албум.
Табакова е авторка на „Фантазия" в памет на Шуберт, в изпълнение на Оркестъра на Българското Национално Радио, с диригент Емил Табаков. Тя е представена на Международната Композиторска Трибуна, в Хелзинки и е сред трите препоръчани творби на радиостанциите по света за 2014.
Легендарния френски кино режисьор Жан-Люк Годар включва нейна музика във филма си ‘Сбогом на езика', който получава наградата на журито на Филмовия Фестивал в Кан (2015г.)
През 2015г. година Табакова е включена сред десетте млади композитори които променят лицето на класическата музика.
Младата дама е сред малкото композитори, които са получавали поръчки от Кралското Филхармоническо Дружество. Сред композициите, които легендарното Британско Дружество е поръчвало, са 9-та Симфония на Бетховен, 4-та Симфония на Менделсон и 3-та Симфония на Сен-Санс.
Табакова е поканена от оркестъра на родния град на Шекспир да сътвори Кантата, с която да се почете творчеството на великия Бард.
Името на кантатата „Безсмъртният Шекспир" е взето от скица на художника Търнър.