• 15 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8569
  •  GBP / BGN 2.3519
  •  CHF / BGN 2.0876
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Щонов: Не можем да постигнем икономически растеж без чуждестранни инвестиции

Щонов: Не можем да постигнем икономически растеж без чуждестранни инвестиции

/КРОСС/В една развита пазарна икономика, където невидимата ръка на капитализма взема решения, не е ролята ние да се опитаме да стимулираме едно или друго производство. Нека оставим това на пазара. Важното е да има инвестиции, а дали ще бъдат в заводи или в кол центрове - трябва да реши пазарът.

Това заяви от парламентарната трибуна служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов по време на изслушване в Народното събрание.

Съотношението между производство и услуги има много малко значение за растежа на икономиката, обяви Щонов. По думите му, тезата че растежът на икономиката се движи от производството, а услугите не са толкова важни, е останала в миналото, тъй като в някои от най-развитите страни в страна има много по-голям дял на услуги, отколкото на производство. "В една развита пазарна икономика, където невидимата ръка на капитализма взема решения, не е ролята ние да се опитаме да стимулираме едно или друго производство. Нека оставим това на пазара", коментира Щонов. Според служебния икономически министър важното е да има инвестиции, а дали ще бъдат в заводи или в кол центрове, трябва да реши пазарът.

"Със сигурност е доказано, че малка държава като България не може да постигне икономически растеж без чуждестранни инвестиции", каза Щонов. Ако се погледне назад, независимо дали са идвали от Русия или от други европейски страни, те трябва да дойдат отнякъде. "Ние нямаме това богатство, нашият БВП на глава от населението е много малък", подчерта той.

Щонов обяви това в отговор на въпрос от страна на депутата от "Атака" Станислав Станилов, който попита дали министърът може да отговори какво е съотношението на германските инвестиции в страната по отношение на разпределението в производство и услуги. От това зависи да преценим какво е отношението на транснационалните компании като цялостна политика към България, посочи Станилов.

Министърът на икономиката и енергетиката бе привикан в Народното събрание, за да бъде изслушан относно сделката с германската частна компания "Кльостерс" ("Кльостерс Бетайлигунгсгезелшафт МБХ"), представлявана у нас чрез дружеството с ограничена отговорност "Цемеко". Конкретната причина за изслушването е Решение на Министерски съвет от 2.10.2014 г. да компенсира щета за над 4 млн. евро по нереализиран проект.

"Правителството взима решение да компенсира щета за над 4 млн. евро на "Цемеко". От вашия доклад пред правителството е видно, че основният аргумент за това решение е замразяването на инвестиционни гаранции от страна на германското правителство за проекти в България, което се отразява неблагоприятно на привличането на чужди инвеститори. Вместо да си търси правата, българската държава е готова да изплати сумата, иначе ще навреди на добрите отношения с Германия, което звучи несериозно и представлява унижение", настоя при представянето на своя въпрос Станилов.

"Предложеното споразумение се предвижда решаване на проблема по взаимно съгласие като германската страна изразява съгласие България да заплати само половината от щетата", каза пред депутатите Щонов. Икономическият министър обясни, че по време на заседание на 22 октомври на МС са одобрени два проекта за споразумение с МИЕ на Германия и споразумение с компанията "Кльостерс". "И двете споразумения са свързани и касаят постигане на решения по взаимно съгласие за претендираната от Германия щета за нереализираната инвестиция на "Кльостерс" в България", коментира той.

Казусът е свързан с нереализиран инвестиционен проект на немската компания за изграждане на завод за цимент от шлака, който стартира през 2005-та година. Този проект е обезпечен с инвестиционна гаранция на федералното правителство. "Изискването за реализация на проекта е било получаване на решение по получаване на оценка за въздействието на околната среда. Такова разрешение дружеството не успява да получи до 2008 година, в резултат на което компанията спира проекта и предстои ликвидация на дружеството. Германия признава наличието на гаранция по линията на съществуващата по проекта инвестиционна гаранция и обезщетява "Кльостерс", разказа Васил Щонов. Германия предявява регресни претенции към България поради нарушение на договора за насърчаване на инвестициите. Този договор датира от 1988 година на стойност 4.2 млн. евро", обясни министърът.

По думите му, основният пропуск, който е направил Министерството на околната среда и водите е, че е трябвало даде разрешение или отказ от разрешение в едномесечен срок, което се е забавило за три години. Според Щонов за намиране на решeние по този проблем са ангажирани МИЕ, МОСВ, МнВР и МФ, а досега са проведени и четири съвместни срещи. "Предложеното споразумение се предвижда решаване на проблема по взаимно съгласие като германската страна изразява съгласие България да заплати само половината от щетата", каза още Васил Щонов и заяви, че споразуменията не са подписани, а дори когато бъдат, предстои и ратифициране.

От трибуната Щонов запозна депутатите с решение на Върховния административен съд, в което се посочва, че МОСВ е трябвало да се произнесе в срок от един месец след подаване на заявлението с мотивирано по същество официално решение - съгласие или отказ. "Невземането на решение представлява мълчалив отказ. Две години след това решение МОСВ излиза с решението, че "Цемеко" няма качествата на възложител. Тук не говорим, че тези 2 млн. евро се плащат за някаква инвестиция, която не е направена. Тук говорим за пропуснати ползи в резултат на незаконно решение, т.е. мълчалив отказ на МОСВ в периода 2006 - 2009 година", обяви Васил Щонов.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Абе Щонов, не виждаш ли, че ЕС не може да живне и вече залязва. На какво ли се надяваме още в него.

05.11.2014 20:35:37

Анонимен

Невероятен идиот. Този нещастник къде и какво е учил. Всяка страна при правилна икономическа и социална политика се развива и постепенно става по-богата, упростено казано. Постоянен ръст в рамките на достатъчно дълъг период дава възможност такава страна да бъде наречена богата. В днешно време думите инвеститор и инвестиция следва да се дефинират. Да, бедни сме и с подобни бърборковци такива и ще си останем. Радетел съм за капитализма, но той има като основни характеристики свободна инициатива и конкуренция. При нашата корупция няма място за инициатива и няма конкуренция,а така наречените инвеститори са основно мошеници, носители на порочни практики в добавка към собствените ни. Ако не се оправим сами, другите винаги ще ни "оправят", с помощта на идиоти като Щонов.

05.11.2014 20:08:49

Спеца

Ако с намесата на ЕС , се разкрият програми за проекти и изграждане на заводи с публично частно партньорство , може би ДА!Но , ако НЕ , значи тоя Щонов е глупак!!!

05.11.2014 18:47:12

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.