- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Институтът за икономически изследвания при БАН представя доклад за Бюджет 2015
15 Декември 2014 | 11:28
/КРОСС/Институтът за икономически изследвания при Българската академия на науките представя днес доклад за бюджет 2015 на държавата.
В аванс директора на Института проф. д-р Митко Димитров коментира пред Радио Пловдив ще се подобри ли бизнес климатът у нас, ще се вдигнат ли цените и ръст или намаление на безработицатата ни очаква.
Относно критиките към Бюджет 2015, определен като бюджет на статуквото, нереформаторски, консервативен, пица в кутия с двойно дъно и пр., проф. Димитров коментира: Положителен е фактът, че този бюджет успя или Министерството на финансите, респективно правителството, успяха да върнат бюджетния дефицит в 3-процентовата граница, т. е. това е сигнал за бизнеса и в България, и извън България, за потенциални инвеститори, че свръх дефицита от миналата година е било нещо случайно, т. е. страната продължава да бъде стабилна и това за мене е много важен сигнал и наистина заслужава да се отбележи. Понеже има различни оценки на значението на бюджета, аз искам пак да повторя - значи, това е сигнал за бизнеса, това е сигнал за средата за правене на бизнес в България, това не е отчет пред Брюксел, т. е. някой път се представя като ученици трябва да се отчетат пред учителката си, да не ги накаже и т. н. Не е това проблемът. Проблемът е за сигнала, който даваме на бизнеса в България и в света.
Това е положителен сигнал по този пункт иначе неблагоприятните процеси, тенденции в средата си остават. Няма да бъде основателно да очакваме някакъв много голям растеж. Растежът, както знаете, е в рамките на 1 %, т. е. почти незабележим и в този смисъл той не е достатъчен, за да окаже влияние върху доходите - нещо, което да се почувства върху заетостта, върху доходите. В този смисъл следващата година пак ще бъде подобна на сегашната по отношение на растежа, допълни проф. Митко Димитров
Той прогнодира стабилен, но нисък икономически ръст, който ще е под 3 %, и хората няма да могат да го почувстват като реално положително развитие Едва при над 3-4 процента, ще се отрази върху доходите на хората и върху заетостта.