• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Коритаров: Бежанската криза може да доведе до поява на нов модел на сигурност в ЕС

Коритаров: Бежанската криза може да доведе до поява на нов модел на сигурност в ЕС

Бежанската криза може да доведе до появата на нов модел на сигурност в Европейския съюз, включващ прилежащи страни и такива, които са кандидат-членки. Това коментира пред БНР журналистът Георги Коритаров по повод имигрантите, които пристигат в Македония на гара "Гевгелия":
Има изключителна интензивност на пристигащите имигранти в Македония. За последните 3 дни там са пристигнали над 3600 души от районите, където има тежки кризи.Такова струпване за толкова кратко време е впечатляващо. Проблемът на бежанските вълни от Афганистан и Сирия обаче е проблем на цяла Европа. Македония в никакъв случай не е най-сериозната точка на концентрация на бежанци. В Турция те са над 2 млн. и голяма част от тях се опитват да проникват към Сърбия, Унгария и т.н.
Става дума не непременно за страни от Европейския съюз, въпреки че крайната цел на бежанските вълни е да попаднат в Западна Европа. Ние сме свидетели на изключително нестандартна картина. В тази криза съществува една възможност, която много скоро ще излезе на повърхността и ще стане повод за интензивно политическо мислене. България, Унгария, Австрия са членки на Европейския съюз. Сигурността на страните членки на ЕС зависи от това до каква степен ще се справят с гарантирането на сигурност в страни, които не са членки на ЕС, но са със статута на кандидат-членки като Македония и Турция.
Той обясни, че днешното разбиране за сигурност в ЕС и разширеното понятие за съюз с кандидатстващите страни е много по-комплексно отколкото формалните принципи за единна политика в сферата на външните отношения и сигурността, която има той:
Тази криза би могла да доведе до мисли върху възможността за институционализиране на нов модел за сигурност не просто на ЕС, а и включването на прилежащи страни и такива, които са кандидатки за членство. По този начин, през понятието сигурност, се разширява фактическата зона на ЕС като колективна отговорност. До идеята за нова формула за разширяване на Евросъюза крачката е малка.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

За какъв "нов модел" може да става дума, след като проблемът е пределно прост и банален и само доказва липсата на какъвто и да е оригинален подход за управление на кризи у ЕС. Кризата бе създадена от САЩ и е геополитически перспективно насочена срещу ЕС и неговите автентични интереси. А като напълно идеологически и политически зависим от САЩ, ЕС недалновидно съдействаше и продължава да съдейства за промяната на собствения си облик и бъдещия си разпад - именно и главно заради кризата с умело и заинтересовано насочваните от американския фактор бежански потоци от Близкия Изток, Северна Африка и Централна Азия.

18.08.2015 16:28:07

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.