- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Столтенберг призова Русия да играе конструктивна роля в борбата срещу "Ислямска държава"
28 Септември 2015 | 09:23
/КРОСС/Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че е готов да разговаря с Русия за Сирия. В интервю за Ройтерс Столтенберг призова Русия да играе конструктивна роля в борбата срещу "Ислямска държава".
От своя страна германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер също се обяви за сътрудничество с Русия за решаването на кризата в Сирия. Щайнмайер поиска да бъде съставено преходно правителство в Сирия и предложи да посредничи между привърженици и противници на диалога със сирийския президент Башар Асад, съобщи Франс прес. Все пак германският първи дипломат подчерта, че в дългосрочен план мирното бъдеще на Сирия не може да е свързано с Асад.
В същото време иранският президент Хасан Рохани смята, че сирийският режим трябва да остане, за да се бори с джихадистите от "Ислямска държава", макар че после той ще се нуждае от политически реформи.
Ако извадим сирийския режим от уравнението, терористите ще влязат в Дамаск, предупреди Рохани в изказване на среща с група интелектуалци и журналисти в Ню Йорк, където участва в годишната сесия на Общото събрание на ООН, съобщи Франс прес.
Ако искаме да успеем да победим тероризма, правителството в Дамаск не може да бъде отслабено, то трябва да бъде способно да продължи борбата, добави иранският президент. Рохани посочи, че Русия е уведомила Техеран, че иска да се включи в борбата с нова решителност срещу "Ислямска държава".
Американския президент Барак Обама и руския му колега Владимир Путин ще обсъдят на четири очи конфликта в Сирия и ролята на Русия в Близкия изток. Разговорът им е предвиден за полунощ българско време и е един от акцентите в днешната програма от Общото събрание на ООН.
Срещата ще даде възможност на двамата президенти лично да разискват стратегиите си за разрешаване на конфликта в Сирия. Руският лидер смята за неефективна политиката на Белия дом срещу "Ислямска държава" и ще се опита да се застъпи за своята инициатива.
Все още има разминавания по въпроса с политическия преход в Дамаск, що се отнася до режима на Башар Асад. Опасенията на САЩ са, че руската намеса би била в негова полза.
Наскоро стана ясно, че Русия изпраща военни в Сирия и по този начин направи заявки за включване във водената от Съединените щати офанзива срещу екстремистите.
Източник от Държавния департамент, пожелал анонимност, коментира, че сега руснаците трябва да са наясно, че поемането на инициативата е голям риск и това увеличава отговорността за изхода от ситуацията. Същият източник уточнява, че фокусът в предварителните разговори между външните министри е бил Сирия и не е ставало дума за Ирак, където Русия е сключила договор с правителството в Багдад за изпращане на военни, без да се координира със Съединените щати.
Междувременно, в навечерието на участието си във форума на ООН, руският президент Владимир Путин заяви в интервю за американските телевизии Си Би Ес и Пи Би Ес:
Русия няма да участва в никакви военни операции на територията на Сирия или в други държави, във всеки случай засега не планираме това. По думите му, сирийският проблем може да бъде решен само като се укрепват действащите законни държавни структури, като им се оказва помощ в борбата срещу тероризма и същевременно се подтикват към диалог с "легитимната опозиция" в страната.
Руският президент признава, че действията на Русия в Сирия са насочени към запазването на властта на президента Башар Асад. Той отбелязва, че ако се действа за разрушаване на легитимните структури на властта, може да се създаде ситуация като в Либия или в Ирак.
Другата тема, която се очаква да се обсъжда, е ситуацията в Украйна. По-рано държавният секретар Джон Кери е изразил задоволство пред руския си колега Сергей Лавров от спазването на прекратяването на огъня в Източна Украйна и е наблегнал, че следващата стъпка е договореното в Минск изтегляне на тежките оръжия.