- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Съветът за сигурност прие резолюция за Сирия
19 Декември 2015 | 10:03
/КРОСС/ Великите сили, които търсят решение на конфликта в Сирия, приеха в петък в Съвета за сигурност на ООН резолюция, която призовава за прекратяване на огъня и мирни преговори в началото на януари, предаде АFP. Резолюцията бе приета единодушно от 15-те страни от Съвета, включително Русия. Те се събраха на ниво външни министри, под председателството на американския държавен секретар Джон Кери. За четири години и половина конфликтът в Сирия отне живота на 250 хиляди души и превърна милиони в бежанци.
Този текст „изпраща силно послание към всички, за да каже, че е време да се сложи край на кланетата в Сирия", заяви Джон Кери. Той призна, че няма илюзии относно сложността на задачата, но приветства „безпрецедентното единство" на великите сили.
Съветът за сигурност призова генералния секретар на ООН Бан Ки Мун да „събере представители на сирийското правителство и на опозицията, за да започнат спешно преговори по процеса на политически преход".
Целта е тези преговори да стартират в началото на януари 2016 г. и да съвпаднат с прекратяване на огъня на цялата сирийска територия.
Съветът „потвърждава подкрепата си за Комюникето от Женева" от юни 2012 г. за политически преход в Сирия и „потвърждава декларациите от Виена".
Резолюцията включва всички елементи от пътния лист, приет от великите сили на заседанията им през октомври и ноември т.г. във Виена. Трето заседание от Виенския процес се проведе в петък в голям хотел в Ню Йорк в присъствието на министрите на външните работи на 17 страни.
Освен срещата между опозицията и режима и прекратяването на огъня, пътният лист от Виена предвижда съставането на преходно правителство през следващите шест месеца, както и произвеждането на избори в следващите 18 месеца в Сирия.
Резолюцията иска от ООН да подготви в срок от един месец "опции" за създаването на „механизъм за наблюдение и контрол" на прекратяването на огъня.
Документът уточнява, че прекратяването на огъня „няма да се прилага спрямо офанзивните и дефанзивни действия" срещу екстремистки групировки, като „Ислямска държава" и Фронта „Ан Нусра".
Съветът за сигурност призовава да бъде „премахнато убежището, което са си създали" в Сирия, визирайки обширните територии, контролирани от „Ислямска държава".
Текстът не казва нищо за съдбата на президента Башар ал Асад, чието напускане на властта желаят западните страни, противно на Русия. Това различие в позициите е едно от главните препятствия пред уреждането на конфликта.
Резолюцията е плод на трудни преговори между петте постоянни членки на Съвета за сигурност (САЩ, Русия, Франция, Великобритания и Китай), посочва AFP.
Малко преди гласуването й президентът на САЩ Барак Обама потвърди, че неговият сирийски колега Башар ал Асад трябва да напусне властта, но без да уточнява в кой момент от политическия преход в Сирия. Няма да има мир в Сирия „без легитимно правителство", заяви Обама по време на годишната си конференция в Белия дом.
Необходими са гаранции, че сирийският президент ще си тръгне, заяви френският външен министър Лоран Фабиюс след приемането на резолюцията.