• 05 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.7948
  •  GBP / BGN 2.3306
  •  CHF / BGN 2.0802
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Предлаганата от БСП избирателна система отговаря на очакванията на хората

Предлаганата от БСП избирателна система отговаря на очакванията на хората

/КРОСС/ Законопроектът на БСП за смесена избирателна система отговаря по разумен начин на очакванията на голяма част от хората за мажоритарен елемент. Това каза в интервю за агенция „Фокус" политологът проф. Александър Маринов за предложението на БСП за въвеждане на смесена избирателна система, заложено в промените в Изборния кодекс.

Според проф. Маринов законопроектът за изменение и допълнение на Изборния кодекс на БСП отговаря по по-разумен начин, отколкото проекта на ГЕРБ за чиста мажоритарна система.

„Хората се интересуват не от технологията, а от крайния резултат, до който ще доведе една такава система", коментира проф. Маринов.

Той прогнозира, че ще има разделение между партиите.

„Има партии, за които внасянето на мажоритарен елемент, дори в такъв междинен и умерен вариант, е неблагоприятно, тъй като най-вероятно те няма да могат или много трудно ще спечелят мажоритарни места. Между партиите ще има разделение, тъй като тази система в някаква степен, макар и не толкова драстично като чистата мажоритарна система, ще фаворизира големите и по-силните партии. Тук искам да подчертая, че никой не може да каже коя ще е най-голямата партия след 2,5 или 10 години. Не бива да се разсъждава така конюнктурно, че тези, които сега са най-големи и значи те винаги ще печелят от нея", коментира проф. Маринов.

По думите му разделение има в обществото и на други принципи.

„Затова казах, че препъни камъкът е районирането. Изборната география не е само въпрос на политически изгоди и интереси. Има много други проблеми, които са свързани с политическото представителство, с управлението на отделните региони, с отдавна сложили се отношения между различни градове и общини", посочи политологът.

Според него, когато се изработва такава голяма промяна в изборното законодателство, е необходимо да се проведе пълноценна, търпелива, добронамерена дискусия.

„Единственият начин да се изгладят поне една значителна част от различията е да бъдат чути различните аргументи и да се намерят по-добри, по-взаимноприемливи решения. Така могат да се преодолеят голяма част от различията, с което не искам да кажа, че е възможно да няма такива. Все някой ще е недоволен било с основание, било без основание", посочи още политологът.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.