• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8553
  •  GBP / BGN 2.3499
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Mистерията около астероида Умуамуа се заплита

Mистерията около астероида Умуамуа се заплита

/КРОСС/ Мистериозният обект Умуамуа, който прелетя през Слънчевата система, може би не е това, което изглежда. Смяташе се, че това е астероид от друга планетарна система, защото върху него не бяха открити прах и газ - характеристики, които кометите притежават.

Най-новите наблюдения върху Умуамуа, публикувани в Nature Astronomy, показват, че обектът има органичен пласт върху повърхността си. Изследователите предполагат, че това може би означава, че от вътрешната страна на обекта има лед, а органичният слой му пречи да се изпари при близкото си преминаване покрай Слънцето.

„Когато го засякохме, не показваше признаци на кометна активност", казва Алан Фитцсимонс от университета Queen's в Белфаст - водещият учен по проекта. „Въпреки това направихме спектрален анализ на обекта, който показа, че е много подобен на богатите на лед обекти в периферията на Слънчевата система".

Спектралният анализ в случая е направен за да се измери светлината от обекта и да се установи от какви елементи е той. Изглежда има пласт от въглерод на повърхността си - „органично покритие".

„Умуамуа" прелетя на 0.25 астрономически единици от Слънцето - четвърт от земната орбита, преди да напусне отново нашата Слънчева система. При тази близост, ако беше комета, щяхме да очакваме да видим признаци на сублимация - превръщането от твърдо в газообразно състояние.

Но не това е случаят. И именно затова учените смятат, че е астероид и затова в обекта няма вода. Но последното проучване показва, че може би има лед, а това променя и всички теории как се е образувал в неизвестна досега планетарна система.

„Знаем, че не прилича на нито един астероид, който се намира сравнително близо до Слънцето", казва Фитцсимонс. „Предишните ни очаквания бяха, че по-голяма част от обектите, „изхвърлени" от слънчевите системи при формирането на планетите би трябвало да са съставени от лед. Така че, Умуамуа, оправдава тези очаквания".

Въпреки това обектът остава много необичаен, а много въпроси около него все още нямат отговор - не знаем откъде идва, нито знаем на каква възраст е, въпреки че някои учени предположиха горна граница 10 милиарда години. Възможно е да с види и активност като на комета, докато напуска границите на Слънчевата система, предполагат други астрономи.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.