- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Експерти: Системата за гласуване на ВСС е неприложима при множествен избор
20 Август 2014 | 16:53
София /КРОСС/ Системата за гласуване на Висшия съдебен съвет (ВСС) е неприложима при множествен избор. Изборът чрез система, която може да отговори единствено с "да" и "не", е математически погрешен. Това заяви вицепрезидентът на Българската асоциация на софтуерните компании Явор Джонев, който присъства на днешната демонстрация на работата на системата, организирана по инициатива на председателя на Етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров, на която присъстваха представители на неправителствени организации, хора от администрацията на президента и журналисти. За утре е насрочена демонстрация пред посланиците на държави-членки на Европейския съюз.
Демонстрацията бе организирана заради съмненията, които съществуват към системата. Тя започна с натискане на зеленото копче, жълтото и червеното копче. Така присъстващите трябваше да се убедят, че системата работи, че не е възможно при едно гласуване член на съвета да натисне копчетата "за" и "против", нито пък два пъти зеленото копче.
След като наблюдава демонстрацията, Явор Джонев заяви, че системата използва погрешен математически модел. "Идеята при гласуването е всички кандидати да имат равна вероятност за избор и това е така в началото, преди гласуването. На ниво математика, обаче, вероятността за избор на следващ кандидат се променя от началната. Затова системата е неприложима при множествен избор", обясни Джонев.
Всъщност именно около проблемите с равнопоставеността на кандидатите и гарантиране тайната на вота се завъртяха дебатите в залата, съобщи "Правен свят".
Системата за гласуване не гарантира равнопоставеност на кандидатите, отчетоха присъстващите и добавиха, че самият факт, че се казва "Гласуваме за първия кандидат, след това за втория", вече е показателен за това.
Ясен Тодоров се опита да убеди присъстващите, че всеки член на съвета сам ще прецени кого да подкрепи от кандидатите за административен ръководител, след като ги изслуша на заседание. Това важи и за предстоящия избор на председател на Върховния касационен съд, насрочен за 25 сепември и заради който всъщност се проведе и днешната демонстрация.
Преценката за кого да се гласува се прави и при вот с интегрални хартиени бюлетини. Но от думите на Ясен Тодоров стана ясно, че възможностите за злоупотреби с бюлетини са безброй. Той се опита да даде няколко примера, които обаче не прозвучаха убедително. Например - някой от членовете на съвета да гласува едновременно "за" и "против", но срещна възражението, че при такива случаи бюлетината се смята за недействителна. Посочи и че хартиената бюлетина може да бъде белязана, но и тук отговорът беше, че ще бъде обявена за недействителна. Каза, че някой член на съвета може да покаже за кого е гласувал, но му бе отвърнато, че това е по преценка на самия човек, който е решил да разкрие тайната на своя вот.
Тодоров изтъкна, че някой негов колега може да пусне два плика, но и това не срещна разбиране. Практиката във ВСС при гласуването с бюлетини до момента бе на всеки член на съвета да се раздава един плик с една бюлетини и двете с печат. Има комисия по избора, която следи за спазване на процедурата.
Всъщност, от направената днес демонстрация днес стана ясно, че тайната на вота не е гарантирана при машинното гласуване. Всеки можеше да види как гласува съседът му.
Председателят на Съюза на съдиите Таня Маринова попита Тодоров какво решение би взел ВСС, ако някой от членовете на съвета гласува положително за всички кандидати и дали системата позволява гласуване за всички кандидати едновременно.
Председателят на Етичната комисия призна, че няма възможност за едновременно гласуване. Обясни, обаче, че всеки член на съвета има право да гласува само веднъж "за", такива са изискванията на Правилата за избор на председателите на ВКС и ВАС и на главния прокурор. Тодоров изтъкна, че всички членове на съвета са с високи професионални и нравствени качества, доказани юристи. Ако има някой недобросъвестен член на съвета, то той няма място тук, каза Тодоров.
Всъщност във ВСС вече има такива случаи. При избора на административен ръководител на РС-Асеновград и ОС-Монтана общият брой на положителните гласове беше по-голям от броя на присъстващите членове на съвета. Но "недобросъвестните" членове на съвета се скриха зад тайната на вота и не стана ясно кой няма място във ВСС, по думите на Тодоров.
Той добави, обаче, че, ако сборът на положителните гласове на двама кандидати за административни ръководители бъде повече от присъстващите членове на съвета, тогава от гласовете им се отнемат толкова, с колкото се надвишава бройката.
Така или иначе общото впечатление от срещата бе, че от нея полза нямаше. Председателят на Етичната комисия отказа да възприеме аргументите на поканените в полза на гласуването с бюлетини. Неправителствените организации пък не успяха да се убедят в сигурността на системата и гаранциите за равнопоставеност на кандидатите и тайната на вота.
При запитванията им дали ще бъде дадена възможност на техните експерти да оценят системата, Ясен Тодоров най-напред каза, че ще трябва да се посъветва с IT-специалистите на съвета, после каза, че трябва решение на Комисията по информационни технологии. В последствие достъп не бе осигурен с мотива, че във ВСС не разполагали с техническите спецификации на системата, не е била извършвана техническа проверка и експертите са били посъветвани да се обърнат към фирмата "ЕОС електроникс" ЕООД, създател на системата. Но тъй като ВСС не е възложил на фирмата проверка, тя няма задължение да отговори на въпросите на експертите и така всъщност съветът парира оценката на сигурността на системата, казаха от неправителствените организации.
Членове на ВСС: Само вот с бюлетини гарантира равнопоставеност на кандидатите
Същевременно петима членове на ВСС разпространиха днес свое становище, в което изтъкват, че единствено вот с интегрална бюлетина може да гарантира законосъобразно гласуване - тайно, еднократно волеизявление, подлежащо на контрол, при спор за законосъобразност.
Галина Карагьозова, Елка Атанасова, Юлия Ковачева, Калин Калпакчиев и Камен Иванов изтъкват още: "Посоченото е особено важно, с оглед предстоящия избор на председател на Върховния касационен съд и предстоящите множество избори на административни ръководители в органите на съдебната власт, при които следва да се осигури гласуване в пълно съответствие с Конституцията и законите на страната."
Добавят, че независимо от техническата сигурност на системата за гласуване във ВСС, тя не може да гарантира едновременно, тайно и при равнопоставеност на кандидатите гласуване при избор, в случаите на участие на повече от един кандидат в изборните процедури.
Едновременно с това петимата членове на ВСС изразяват несъгласие с едноличното решение на председателя на Етичната комисия Ясен Тодоров да организира демонстрациите на системата.
Те са научили за инициативата на Тодоров от медиите и едва след това са били поканени да участват в публичния тест.
"За провеждането на тази демонстрация на системата за гласуване, не е взето решение на Съвета или на някоя от неговите постоянни комисии.
За представянето членовете на колективния орган не са уведомени към момента на изпращане на поканите, а едва на 15.08.2014 г., след публикуване на информацията в медиите за насрочването му и по-голямата част от тях са в годишен отпуск и не биха могли да участват в него.
Посоченото е повод да заявим твърдата си позиция, че решенията, с които се ангажира Висшия съдебен съвет, следва да се вземат по предвидения в закона ред от колективния орган или от неговите постоянни комисии, съобразно тяхната компетентност и мандат, а не от отделни негови членове. Настояваме всички въпроси, които се отнасят до дейността на Висшия съдебен съвет като висш административен орган на съдебната власт, да се поставят на общо обсъждане, както законът повелява и всички членове да бъдат надлежно информирани", изтъкват петимата членове на съвета.
Те не възразяват срещу провеждането на публичния контрол на системата, още повече, че такъв вече е бил правен.
"Считаме обаче, че такава демонстрация следва да се проведе след необходимата техническа подготовка, осигуряваща качествена проверка на надежността на системата за гласуване, в реална обстановка и в присъствието на всички членове на Висшия съдебен съвет", изтъкват още Галина Карагьозова, Елка Атанасова, Юлия Ковачева, Калин Калпакчиев и Камен Иванов.