- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Руска технология позволява дроновете да се управляват с крака
13 Август 2016 | 12:37
/КРОСС/ В края на юли в Калифорния, на форума SIGGRAPH 2016 (Група за графика и интерактивни технологии) студенти от Сколковския институт за наука и технологии представиха нова система за взаимодействие между човека и безпилотните апарати Light Air. Тя позволява да управляваш дрон, просто като „тупнеш" с крак на специално проектирана за целта повърхност с картинка. Новата система получи награда от престижния международен форум на разработчиците - Laval Virtual Award.
„Някога компанията Apple измисли за своите потребители на iPhone жестове, с помощта на които човек може да чувства технологията като част от себе си. Технология, която даже бебе би могло интуитивно да разбере и да ползва - например таблет. Ние разработихме такава принципно нова концепция, в която човекът взаимодейства с транспортните средства", каза директорът на Лабораторията за интелектуално-космически роботехники на Сколковския институт (Сколтех) и ръководител на проекта Light Air.Доскоро дроновете можеха да бъдат управлявани само с помощта на команди чрез радиовръзка. Сколтех предложи да се използва проектор и 3D сензор, сканиращ пространството пред дрона и разпознаващ жестовете на човека. За да подадеш команда, е достатъчно да „потропнеш" върху изображението, проектирано за дронове.
Както разкри пред „Руски дневник" Михаил Матросов, един от разработчиците и студент в Сколтех, снимката може да се намира на каквато и да е гладка повърхност - например на асфалта на летището. „Всяка повърхност се превръща в сензорен екран. На трева все още не сме я пробвали", обяснява Матросов. „Според идеята на проекта снимката би могла да се слага на стената или на масата, но къде бихте могли да намерите маса на летището? По-лесно би било да използвате краката си".
Все още възможностите за комерсиализация са ограничени, тъй като по света няма много компании-производители на дронове. „Главното е да докажем, че лабораторията, която ръководя и която създадох в Сколтех, само за една година достигна световно ниво", казва професор Тетерюков.По думите на Дмитрий Тетерюков новата разработка прави управлението на дронове по-ефективно и приятно за човека. „Например, ако безпилотникът проектира широкомащабна карта на местността, то е достатъчно да докоснеш с крак съответната точка, за да увеличиш изображението и да посочиш мястото, където дронът трябва да достави пратка", пояснява професор Тетерюков.
Когато безпилотникът пристигне на местоназначението си, с помощта на проектирано изображение, адресатът може да се запознае със съдържанието на пратката, да я разгледа от всички страни, да прочете описанието ѝ, да приеме или откаже получаването ѝ. Така работи едно от приложенията, разработени в Сколтех за новата система.
Друго приложение е интерактивното пианино. Дронът проектира на повърхността изображение на клавиатура. Като подскача по клавишите, човекът би могъл да изсвири мелодия и да накара дрона да „танцува".
Трето приложение - интерактивен футбол DroneBall. Дронът определя местоположението на играча и на неговите крака, проектира изображението на мача и се премества в точката, където би могъл да го неутрализира, за да поеме и реагира на играта му. Според професор Тетерюков в бъдеще с безпилотника би могъл да комуникира не само човекът, но и човекоподобни роботи.
Източник: "Руски дневник"