- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Властите изнемогват в битката с ало-измамниците
13 Септември 2014 | 10:53
/КРОСС/ Телефонните измами у нас се увеличават, а неофициално полицаи и прокурори признават, че не успяват да се преборят с извършителите.
Златка Падинкова от МВР каза в студиото на „Тази сутрин", че само за първите 6 месеца от годината са регистрирани 526 случая. По думите й обаче причина за това е, че хората в повечето случаи се оплакват на полицията, че са станали жертви на престъпление.
По думите й сериозен проблем е, че след извършване на измамата, бандитите изхвърлят телефона и картата, с които са я извършили. Така биват задържани с доказателство за само едно престъпление. Освен това, в много случаи те се възползват от института на споразумението и така се отървават с по-леки присъди.
Въпреки това тя увери, че се разследва не само до „куриерите", които прибират парите на лековерни възрастни хора, но и до тези, които ги лъжат в слушалката.
Говорителят на НАП Росен Бъчваров посочи, че данъчните реагират „по един относително заобиколен начин, изследвайки дали парите от измами се влагат в скъпоструващо имущество". Само великотърновската дирекция на НАП е провела над 200 ревизии през първото полугодие на 2014 г., като в два случая са проверявани телефонни измамници.
„Анализът на този вид престъпления сочи, че наистина през последните година-две се наблюдава своеобразен Ренесанс на този вид посегателства. Преди 10-ина години имаше истински бум на измамите", коментира прокурор Мирослав Овчаров.
По думите му самоцелно завишаване на наказанията не винаги повишава ефективността: „Мисля, че в момента имаме един добър закон, въпросът е как се прилага".
След това в прав текст каза защо властите не могат да се преборят с измамниците: „Поначало на тези хора не може да бъде отнета възможността да извършват престъпления. Те се издържат по този начин и дори, бидейки в затвора или ареста, или непосредствено след като са изтърпели наказание, те отново се връщат към този вид престъпна дейност. Те нямат друг начин за препитание, на практика цели етнически и териториални области се издържат по този начин".