- 28 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Международен фолклорен фестивал „Витоша"-2014
23 Юни 2014 | 11:04
/КРОСС/Музика от различни континенти ще огласи Борисовата градна в София.
ХVIII Международен фолклорен фестивал „Витоша"-2014 започва на 27 юни в 19.30 часа на лятната сцена в Борисовата градина. Събитието ще открият кметът на София Йорданка Фандъкова и кмета на Район „Витоша"-СО, организатор на фестивала, инж. Валери Йорданов
Събитието ще продължи до 30 юни и се осъществява в подкрепа на кандидатурата на София за Европейска столица на културата - 2019.
В атрактивната тридневна фестивална програма ще вземат участие изявени състави от България, Турция, Полша, Косово, Панама, Индия, Босна и Херцеговина, Македония и Чехия. Танцовите ансамбли ще имат възможност да представят най-доброто от фолклорната съкровищница на своята страна на три столични сцени едновременно - лятната сцена в Борисовата градина, Дом на културата „Красно село" и Народно читалище „Витоша"-кв. Павлово.
Освен фестивалните изяви за столичани и гости ще представлява изключителен интерес дефилето на участниците в национални носии, което ще се състои на 27 юни (петък) от 18.00 до 19.00 часа: НДК - бул. „Витоша" - бул. Цар Освободител - Орлив мост - Борисова градина.
Програмата ще бъде открита от представителен състав на ансамбъл „Филип Кутев", след което изяви ще имат всички участници във фестивала. Ще бъде пресъздаден и оригинален български ритуал - сватба.
И следващите две фестивални вечери ще бъдат наситени с народни танци, ритми и обичаи. А всяка вечер от 22 часа в двора на Читалище „Витоша" зрителите ще могат да се наслаждават на автентични нестинарски танци.
За гостите от чужбина е подготвена интересна съпътстваща програма - запознаване със София, пикник и засаждане на дърво на Витоша, посещение в Националния исторически музей и др. Идеята на организаторите е ХVIII Международен фолклорен фестивал „Витоша" да отвори още една врата към разбирателство и добросъседство между страните-участнички, да направи достояние на другите народи непреходните образци от съкровищницата на българския фолклор и традиции.