- 06 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8991
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0891
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Шестима обвинени за незаконен прием на студенти в Медицинския университет в София
26 Януари 2018 | 12:05
/КРОСС/ Специализираната прокуратура започна предявяване на обвинения на лица за участие в организирана престъпна група за незаконен прием на студенти с неистински документи в Медицинския университет в София. По този повод в Съдебната палата в София бе даден брифинг, на който стана ясно, че общо шестима души от Медицинския университет в София са обвинени в документни престъпления и престъпления по служба.
Преди седмица прокуратурата, ДАНС и ГДБОП проведоха акция в Университета, свързана с нелегален прием на фиктивни студенти.
Делото за организирана престъпна група е образувано през септември 2017 г. Част от обвинените все още работят в МУ, а друга са бивши служители. По думите на ръководителя на Специализираната прокуратура Иван Гешев е вероятно кръгът на обвиняемите да се разшири, тъй като има данни за повече участници.
Основното престъпление, за което се води разследването, е прием на чуждестранни студенти и „оправяне" на изпитите им по нерегламентиран начин. Приетите по тази схема студенти са над 20, а цената, която плащали за тази „услуга" е между 2000 и 5000 евро.
Основната част от тях са граждани на ЕС, предимно от Обединеното кралство, но най-често от арабски произход.
Получавайки статут на студенти, те получават и статут за постоянно пребиваване в България, което също е била цел.
„Все още сме на ранен етап на разследване, защото делото е образувано септември 2017 г. Става въпрос за дейност на организирана престъпна група, осъществяваща документи престъпления и престъпления по служба. Част от обвинените 6 лица са длъжностни от Медицинския университет, част са бивши длъжностни лица. Моята прогноза е, че този кръг от лица ще се разширява. Направленията за разследване за дейността на организираната престъпна група, документни престъпления, неизбежните свързани с това престъпления по служба, както и престъпления, свързани с дейността на определени длъжностни лица от университета по провеждането на т.нар. обществени поръчки.
Събрани са доказателства за това, че групата е набирала кандидати за обучение на английски език в Медицинския университет. Така описаната дейност поставя въпроси, свързани и с националната сигурност на страната. Имаме доказателства, че над 20 лица са приети. В резултат на претърсванията и изземванията са иззети множество документи, които предстои да бъдат анализирани. Вероятно този кръг от студенти ще се разшири. Възнаграждението е било от 2000 до 5000 евро на човек за „оправянето" на изпити", коментира Гешев, цитиран от "Фокус".
Прокурорът уточни, че групата е генерирала доста сериозен паричен ресурс.
„Това е едно от основанията да бъдат предприети мерки за неотклонение „парична гаранция" от по 200 000 лв. на човек - около 1,2 млн. лв. в общ размер. Ясно е, че тези чуждестранни студенти не отговарят на законодателството в България. Затова почти всички нямат необходимото завършено образование", каза още Иван Гешев.