• 26 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Теглят пари от банковата ви карта докато пътувате в метрото или в трамвая

Теглят пари от банковата ви карта докато пътувате в метрото или в трамвая

/КРОСС/За нови измами, с които се източват банкови карти, разказаха в ефира на Нова телевизия. Кражбата може да стане дори в автобуса или метрото, достатъчно е хората да са достатъчно близо един до друг. Източването на пари от банковата сметка става чрез карта с ПОС-терминал, която се разчита от скрити четци. По този начин става скритата трансакция. Това са законни устройства, регистрирани в чужди държави, увери специалист по този вид сигурност.

"Теглят се малки суми, в повечето случаи по 20 лв., които човек не може да си спомни кога е похарчил. В България са направени измами между 7 и 8 милиона лева, което разпределено на населението, се пада по около лев на човек. Трудно е да се прецени дали транзакцията е станала със съгласието на клиента или без него", обясни Камен Несторов, IT специалист и инженер.

По думите му този скрининг краде информация от магнитната лента от картата ни.

"Измаменият клиент на банката може да получи смс, че е теглена сума от неговата сметка, но неговите данни може да са отишли на другия край на света", добави Камен Несторов, IT специалист и инженер.

Според него предпазването на картата може да стане с протектор за безконтактна карта. Той е специален и пази портмоне, блокирайки тегленето на пари.

За друга измама сигнализираха наскоро опарени граждани. Тя е чрез вградени устройства, които са на вход преди банкомат.

"Става въпрос за допълнителен скрининг. Приплъзвайки картата си, където са част от вашите данни, които служат, за да влезете в банката. Този скимер се слага до входната врата и остава почти незабелязан за обикновените хора. Престъпните групи са доста умели. Обикновено се монтират миникамери, които са сложени близо до банкомата и записват вашия ПИН-код", допълни Камен Несторов, IT специалист и инженер.

Макар всички банкови специалисти да съветват да прикривате с ръка набирането на ПИН-кода си, се оказва, че това не е съвсем ефективно.

"Скриването на ПИН-кода не може да помогне, защото не се знае къде може да са монтирани тези камери", казва още Камен Несторов.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.