- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Исторически пробив в борбата с климатичните промени
12 Ноември 2014 | 13:25
/КРОСС/Двете държави - най-големи замърсители, постигнаха изненадвощо споразумение за намаляване на парниковите газове в атмосферата. Лидерите на Съединените щати и Китай се договориха в Пекин, където се проведе срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество.
45 процента от парниковите газове в атмосферата на Земята са причинени от Китай и Съединените щати. Обещанието, което даде американският президент в Пекин, е, че до 2025-та година Съединените щати ще намалят вредните емисии в атмосферата с около 26-28 процента от нивата от 2005-та година.
Китайският лидер Си Цзинпин не посочи конкретна година. Но увери, че до 2030-та година Китай може да спре да увеличава емисиите си и да премине към неизкопаеми горива, от които да произвежда една пета от необходимата за страната енергия. За първи път най-големият замърсител в света си поставя подобна цел. Обама нарече договорката "историческо споразумение" и "повратна точка" в американско-китайските отношения.
Барак Обама, президент на САЩ: Като най-големи икономики в света, потребители на енергия и замърсители, ние имаме отговорността да поведем световните усилия в борбата с климатичните промени. Затова днес аз съм горд да обявя това споразумение.
Републиканците в Съединените щати обаче веднага разкритикуваха споразумението. Според тях то е нереалистичен проект, който Барак Обама ще завещае на приемника си.
Си Цзинпин, президент на Китай: И двете страни са на мнение, че международните преговори за климатичните промени трябва да стигнат до споразумение през 2015-та година.
Но все пак международните амбиции са до 2015-та година да бъде постигнато споразумение за намаляване на вредните емисии. Тогава ще се проведе Конференцията за климата на ООН . Европейският съюз вече направи стъпка в тази посока. През октомври страните членки се договориха до 2030-та година да намалят емисиите на парникови газове най-малко с 40 процента, информира БНТ.