• 24 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Първа експедиция за космически находки у нас

Първа експедиция за космически находки у нас

/КРОСС/Над 200 българи търсиха метеорити в Средна гора, докато ловните дружинки от района гърмяха за диви прасета. Въпреки заплахата от куршуми ентусиастите нарамиха металодетектори и магнити и се впуснаха в изследване на местността, за която има данни, че е приютила гост от Космоса. Това разказа пред „Труд" председателят на Българската асоциация на търсачите на самородно злато и метеорити (БАТСЗМ) Кирил Стаменов.

Експедицията от началото на месеца е първа по рода си у нас. Недостатъчното време и опасностите обаче притиснали търсачите.

Имаше около 100 човека записани за експедицията, а дойдоха над 200 човека. Няколко ловни дружинки от Калофер, Свежен, Осетеново и Александрово ловуваха диви прасета в региона. Те всички знаеха за нас и се съобразяваха с начина и местата за ловуване през двата дни, когато бяхме там. Ние обаче обходихме по-малък район заради свистенето на куршуми. Не искахме никой да пострада", разказа Стаменов.

По думите му търсенето на метеорити не се увенчало с успех поради екстремните обстоятелства. По трасето освен всичко останало имало и жени и деца, дошли да търсят камъни от Космоса, което наложило допълнителни мерки за сигурност.

Не успяхме да намерим това, за което бяхме тръгнали, но пък открихме самородно злато, антична шлака, магнетити и хематити. Не се отказваме. Там районът е огромен, горист, има дерета, така че доста трябва да се обхожда", уточни организаторът на експедицията.

Той е категоричен, че тя ще продължи напролет, защото сателитните данни за паднал метеорит в тази част на България са безспорни.

Магнити на върха на пръчки

Двудневното издирване на находки от Космоса в Средна гора протекло не само с металодетектори, но и със специални разтегателни пръчки, в чийто край има силни магнити. Методът е заимстван от американците, обясни Кирил Стаменов.

По думите му осем химични елемента са най-разпространени в метеоритите - желязо, кислород, магнезий, силиций, никел, сяра, калций и кобалт. За да се признае за метеорит едно тяло, то трябва да съдържа желязо, никел над 1% и кобалт.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.