- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Станишев: България е обречена на коалиционни управления
17 Януари 2016 | 11:54
/КРОСС/ Отивам да изразя солидарността си с двама турски журналисти, които са в затвора с тежки обвинения, защото са разкрили, че турски специални служби са участвали в трафик на оръжие за ислямистки групировки в Сирия, каза президентът на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев в интервю за за предаването „Неделя 150" по БНР. Станишев е гост на конгреса на турската опозиционна Републиканската народна партия
Днес, заедно с други международни гости и конгреса, ще бъда пред затвора, за да ги подкрепя и да поискаме обвиненията срещу тях да бъдат свалени. Не е тайна, че в момента в Турция, за съжаление, медиите са далеч от свободни. Натискът от страна на правителството върху медиите се засилва и това буди безпокойство в ЕС като цяло, посочи Станишев.
Турция е важна за ЕС страна като икономически партньор и партньор за решаване на множеството кризи в Близкия Изток, но за да се реализира този потенциал, трябва откровен диалог и истинско партньорство, заяви още той.
По думите му след изборите през лятото, когато партията на Ердоган не е взела мнозинство, отношенията в южната ни съседка са се изострили, което разделя обществото там.
Той подчерта, че правителството оказва „огромен натиск и заплахи за разследване" срещу повече от 1000 учени от 30 университета в страната, подписали петиция за спиране на специалните операции и бойните действия в Югоизточна Турция срещу кюрдското население.
Мисля, че поуката от активизирането на „Ислямска държава" тук - с терористични актове и през лятото, и сега, е, че всеки, който затваря очи срещу фундаменталисти, екстремисти и терористи някъде другаде, рано или късно става жертва на техните действия, каза Сергей Станишев.
Станишев отказа да коментира кризата в ДПС с мотива, че тя е достатъчно зряла партия, за да може да реши своите проблеми и напрежения, но прогнозира оставане на Местан в политиката начело на собствен проект.
Социалистът не се ангажира с прогноза коя политическа сила обаче би приела да си партнира с новата формация на Местан, предвид съмненията за външен контрол и нарече абсолютно неприемливо във всяка една държава искането на турския премиер Реджеп Ердоган Бойко Борисов да се намеси във вътрешната политика на ДПС след скандала в партията.
Президентът на ПЕС коментира, че от гледна точка на интереса на ДПС оттеглянето на подкрепата за кабинета „Орешарски" е била политическа грешка. Според него към лятото на 2014 г. протестите вече са заглъхнали а правителството е работело доста ефективно.
Сега съдружието е различно, доколкото виждам, но има една много сложна коалиция. Изобщо сме обречени в бъдеще на коалиционни управления, реално погледнато. Като че ли няма политическа сила в момента, която да вдъхне такова доверие и да избере такава визия, че да спечели самостоятелно и убедително едни избори. Това изисква политическата култура да бъде на друго ниво, анализира Станишев.
Той изтъкна, че е налице огромно изместване на дискусията в България от същностните проблеми. Станишев посочи, че водещият проблем пред страната е икономическото развитие, а публичната енергия е концентрирана около конституционна реформа, съдебни отношение и т.н.
Това е важно, но храни ли някой илюзии, че след толкова много месеци дискусия по конституционната реформа, „исторически компромиси" и други действия, в крайна сметка планината се напъна и роди нещо много незначително, посочи Станишев.
Държавата ни се оказва в изключително тежко положение в две ключови сфери - образование и здравеопазване - те са основна индикация за ефективността на страната, каза още той.
Станишев припомни, че Русия е имала „огромен интерес" към изграждането на газопровода „Южен поток" през България и дори тръбите са били докарани и че замразяването на проекта от Орешарски не е било съгласувано с БСП и изтъкна, че очевидно в момента Москва не храни достатъчно доверие към София.
България губи директно няколко милиарда инвестиции за строителството на този газопровод през наша територия. Губи и по може би 200 млн. евро годишно за транзит, като такси. Това ли е българският интерес? Не е. И какво се оказа в крайна сметка? Има споразумение между „Газпром" и германски компании за „Северен поток - 2". Това ли е единен стандарт, единен подход от ЕК или не, заяви Сергей Станишев.
Политикът определи като „малко странна" газовата криза от Нова година, защото подаването не е било спряно, а и държавата разполага с достатъчно резерви.