• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

МВФ: Емиграцията от Източна Европа рискува създаването на порочен кръг

МВФ: Емиграцията от Източна Европа рискува създаването на порочен кръг

/КРОСС/Емиграцията на млади квалифицирани работници от Източна Европа рискува да създаде един порочен кръг, който забавя развитието на икономиката в родните им страни и допълнително увеличава привлекателността на по-богатите западноевропейски държави, пише британският вестник The Financial Times, като се позовава на доклад от Международния валутен фонд (МВФ).

Емиграцията от Източна Европа, която в документа е определена като зона от 20 страни, простираща се от Естония до Албания, е намалила реалния растеж на брутния вътрешен продукт на тези страни със 7 процентни пункта средно, сочат оценките на МВФ. Двадесет милиона души са напуснали Източна Европа през последните 25 г. , и завръщането на голяма част от тях изглежда е било ограничен, предава Фокус.

Напускането на тези хора към по-богати западноевропейски страни изостря недостига на високо квалифицирана работна ръка и понижава производителността в родините им, се казва в доклада. В същото време средствата, изпращани от емигрантите на близките им, допринасят за това получателите на парите да са по-слабо заинтересовани да търсят работа в страните си. В допълнение е увеличен и реалният курс на много валути. В резултат източноевропейските икономики са станали по-малко конкурентноспособни.

Паричните преводи, изпращани у дома от емигранти, са изиграли и някои положителни ефекти, като повишаване на потреблението и позволяването на повече инвестиции. Това обаче не компенсира отрицателното въздействие на емиграцията, категоричен е МВФ.

Ако в периода между 1995 и 2012 г. от държавите от Източна Европа не е имало емиграция, разликата между дохода на човек в тези страни и средния за ЕС щеше да е 5 процентни пункта по-малък, показва анализът на МВФ. Двадесетте източноевропейски страни, разгледани в доклада, са както държави-членки на самия ЕС, така и такива извън него.

През 2014 г. доходите на човек в държави като Естония, Литва, Унгария и Полша са били около 70 на сто от средната стойност за страните от целия ЕС - показател, който се измерва по отношение на покупателната способност на населението.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.