- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8553
- GBP / BGN 2.3499
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
България и Македония подписаха договора за добросъседство
01 Август 2017 | 15:15
/КРОСС/ България и Македония официално подписаха Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество. Под документа подписите си сложиха премиерите на двете страни Бойко Борисов и Зоран Заев, съобщава БНР. Церемонията се състоя в сградата на македонското правителство в Скопие.
След тях меморандуми за сътрудничество подписаха транспортните и енергийни министри на двете страни.
След като положи подписа си, македонският премиер Зоран Заев заяви:
„Република Македония и Република България направиха историческа стъпка напред, заедно. Историята поставихме като основа за бъдещето и открихме път за стабилност и развитие на двете държави и за Балканския район. Затворихме въпроси, с което недвусмислено направихме пътя за сътрудничество между нашите страни. Този договор е общ успех!
Избрахме да водим политически решения, а не проблеми. В България видяхме конструктивен партньор с едни и същи цели. Това сътрудничество ще помогне за подобряване на пътната и газовата инфраструктура на двете страни. Изпращането на добросъседските отношения е въпрос на зрялост и затова този договор е важно послание към ЕС и НАТО, че страните имат политически ръководства, които изграждат мостове. България от днес е още по-голям приятел и съюзник за евроатлантическите перспективи. Моят народ има право да бъде щастлив ", заяви Заев след подписването на договора.
Министър-председателят Бойко Борисов поздрави всички, работили по изготвянето на документа:
„Можеше ли да не подпишем такъв договор - можеше. Години наред не е подписан. Затова искам да поздравя на премиера Заев, външните министри и екипите ни работиха няколко месеца изключително активно, за да имаме подписания днес договор с толкова хубавото име - „за добросъседство", заяви Борисов.
„Двата меморандума са изключително важни и за вас, и за нас. Транспортният коридор №8 е връзката, която присъединява целите Балкани. Той дава излаз не само по оста север-юг, дава възможност за присъединяване на всяка една страна от Балканите са търгува, да прави бизнес и да развива туризма с другите, това ще бъде изключително важно и за двете страни.
Този договор има смисъл. Не знам дали за първи път, но между нашите две държави, без ментори и посредници сме стигнали до извода, че мирът, дружбата и добросъседството е по-важно от всичко останало. Това ни прави силни, независим и значими. Гледайки назад ще се спънеш и ще паднеш, затова ние решихме да гледаме напред и съм убеден, че след 10 години резултатите от тази среща ще бъдат видни за двете държави", каза още българския премиер.
Още в началото на документа се отбелязва, че двете страни са убедени в необходимостта от укрепване на сигурността и мира, сътрудничеството и доверието в Югоизточна Европа. България и Македония ще се стремят да създават необходимите условия за възможно най-широко движение на стоки и услуги; ще разширяват и усъвършенстват транспортните връзки в срок до 3 месеца от влизането на договора в сила; ще се създаде и смесена комисия на паритетен принцип по исторически и образователни въпроси. Тя ще допринесе за обективното, основаващо се на автентични и основани доказателства, исторически извори за научно тълкуване на историческите събития. Двете страни ще организират по взаимна договореност съвместни чествания на общи исторически събития и личности, насочени към укрепване на добросъседските отношения. Договаря се още, че нито една от страните няма да предприема, подтиква и поддържа действия, насочени срещу другата страна, които имат неприятелски характер, а всяка от страните има право да защитава правата и интересите на своите граждани на територията на другата страна. Двете страни ще предприемат ефикасни мерки за предотвратяване на недобронамерена пропаганда от страна на институции и агенции и ще обезкуражават дейности на частни субекти, насочени към подстрекателство на насилие, пише още в документа. Българската страна ще споделя своя опит с цел да съдейства на Македония да изпълни необходимите критерии за членство в Европейския съюз.
С подписаните меморандуми двете страни се ангажират да работят за развитието на железопътните връзки между София и Скопие и за сътрудничество в областта на природния газ. Ще бъде създадена съвместна газова работна група, която ще подготви предварително технико-икономическо проучване за изграждане на газовата връзка. С втория документ българската страна поема ангажимент за доизграждането на железопътната връзка по направлението София - Перник - Радомир - македонска граница до 2027 г. Република Македония, от своя страна, се ангажира да изгради жп направлението Крива паланка - Деве баир - българска граница до края на 2025 г.
Премиерът на Македония Зоран Заев и представители на кабинета посрещнаха с военни почести пред сградата на македонското правителство в Скопие министър-председателя Бойко Борисов и водената от него българска делегация. Заради официалното посещение на Борисов в македонската столица са въведени извънредни мерки за сигурност. Има засилено полицейско присъствие, а в небето летят и хеликоптери. Преди подписването двамата премиери ще разговаряха на четири очи.