- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
ВСС спря избора на шеф на ВКС
10 Декември 2014 | 19:02
София /КРОСС/ Висшият съдебен съвет единодушно реши да спре процедурата за избор на председател на Върховния касационен съд до 17.12.2014г. включително, с оглед изтичащия днес срок за подаване на документи от кандидатите за председател на ВКС по раздел I т. 7 от Правилата за избор на административни ръководители, председател на ВКС, председател на ВАС и главен прокурор и предвид претърпения инцидент от един от кандидатите в процедурата - Лозан Панов, който е хоспитализиран на 09.12.2014г. за лечение в медицинско заведение с диагноза commotio cerebri.
По повод искането на г-н Радан Кънев заявено в ефира на bTV на 08.12.2014 г. Висшият съдебен съвет да подаде колективна оставка, заявяваме следното:
Предсрочното прекратяване на конституционно установения петгодишен мандат на Висшия съдебен съвет не е нова или оригинална мярка. Тя е прилагана три пъти (от шест възможни) - винаги след промяна на мнозинството в Народното събрание - и е била критикувана от Европейската комисия.
Незабавната оставка означава например:
1. Замразяване на целия кадрови процес в съдебната система - конкурси за назначения, освобождаване, повишаване и преместване на съдии, прокурори и следователи;
2. Препятстване на бюджетното финансиране;
3. Блокиране на важни за системата реформи: промени в съдебната карта, установяване на норма за натовареност на съдиите, прокурорите и следователите, усъвършенстване на процеса за атестиране, вкл. за статут на несменяемост; повишаване на контрола за спазване на високите етични стандарти;
4. Спиране на висящите дисциплинарни производства;
5. Проваляне на изпълняваните по ОПАК проекти, включително на проекта за електронно правосъдие, който предвижда разработване на централизирано разпределение на съдебните дела по случаен принцип и електронен избор на осмия състав на ВСС по системата един магистрат - един глас - „обещана" от години и на обществеността и на европейските ни партньори.
Очевидно подобна оставка ще породи множество нови институционални трудности, без да реши нито един реален и общественозначим проблем.
По повод публикация в Правен свят от 09.12.2014 г. - „Икономисани 4.5 млн. лв. за съдебната власт отиват в затворите и правна помощ", Висшият съдебен съвет поиска от Министерството на правосъдието предоставяне на информация на ВСС за размера на усвоените и неусвоени средства по програма „Инвестиции на органите на съдебната власт" за 2015г., както и за причините довели до неусвояването на средства в размер на 4.5 млн. лева и защо тези средства не са пренасочени и усвоени за решаване на проблеми, свързани с извършването на основни ремонти и/или придобиване на сгради за други органи на съдебната власт.