- 21 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8824
- GBP / BGN 2.3574
- CHF / BGN 2.1037
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
KPMG: Въвеждането на програмна структура на бюджета за съдебната власт изисква законови промени
01 Септември 2014 | 13:02
/КРОСС/ На 1 септември 2014 г. се проведе заключителната пресконференция по проекта „Въвеждане на модерни, надеждни и ефикасни процедури за планиране и изпълнение на бюджета на съдебната власт" с бенефициент Висшия съдебен съвет (ВСС).
Михаил Кожарев, ръководител на екипа от страна на ВСС, направи изложение относно целите на проекта, като представи основните принципи на подхода на програмно бюджетиране и подчерта, че за да се въведе този нов похват в бюджетирането в съдебната власт е важно да се продължат усилията на ВСС и другите органи на съдебната власт, тъй като това е продължителен процес, а не еднократен акт.
„Проектът за въвеждане на програмно бюджетиране в съдебната власт е за това как да направим планираните промени в системата възможни. Съдебната власт следва да приеме, че се съревновава с останалите власти в публичния сектор за ограничените финансови ресурси. Необходимо е да се укрепи връзката между политическо-бюджетния процес, включващ изпълнителната власт и Народното събрание от една страна, и процеса на администриране на правораздавателната дейност, от друга, тъй като понастоящем тези два процеса остават разделени - няма връзка между разпределението на ресурсите и реалното изпълнение. Това може да стане, когато ресурсите започнат да се разпределят по логиката на резултатите от изпълнението, а не по логиката на харченето", отбеляза ръководителят на екипа от страна на фирмата-консултант по проекта в България - KPMG, Живомира Гайдова.
Гайдова представи изготвената структура на програмен бюджет за съдебната власт, който включва пет програми: Управление на органите на съдебната власт, Правораздаване, Повишаване квалификацията на магистратите и съдебните служители, Електронно правосъдие и Администрация.
Като един от най-важните резултати за пилотното въвеждане на програмния подход на бюджетиране се оценява разработената Методология за програмно бюджетиране в съдебната власт. На база на методологията екипът на KPMG е създал модел за разпределение на разходите, тригодишни бюджетни заявки в програмен формат и доклад за стратегическите намерения на ВСС за целите на тригодишните бюджетни заявки.
Представителите на целевите групи по проекта дадоха висока оценка на проведените съпътстващи обучения за програмно бюджетиране, като се изтъкна нуждата от продължаващи обучения в тази област.
KPMG очерта основните стъпки, които ВСС следва да предприеме с оглед устойчивостта на изпълнените проектни дейности. Сред тях са:
- Приемане на стратегически приоритети и законодателни промени във връзка с въвеждането на програмна структура на бюджета за съдебната власт;
- Осигуряване на обучения за административните ръководители и съдебните администратори за укрепване на управленския капацитет за планиране и бюджетиране в системата;
- Преглед и трансформиране на системите за събиране на навременна и статистически надеждна информация за отчитане на резултатите по индикатори;
- Адаптиране на счетоводната система за отчитане на програмните бюджети;
- Регламентиране и провеждане на оценки на изпълнението на програмите с фокус върху ефективност на разходите.
Нужни са целенасочени действия с цел по-нататъшно развитие на подхода на програмно бюджетиране не само в целевите, но и сред всички органи на съдебната власт. „В глобален мащаб е налице голяма динамика в икономическия и обществен живот. За да се адаптира съдебната система по-бързо към промените и да върви към модерно управление, както и да се затвърди положителният принос на ВСС и целевите групи по настоящия проект, административните ръководители на органите на съдебната власт трябва възможно най-скоро да постигнат консенсус относно визията за развитие, целите, програмите и индикаторите за изпълнение, което ще им помогне да се доближат в по-голяма степен до режима на действителна финансова автономност и отчетност", коментира Гайдова.