• 27 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8588
  •  GBP / BGN 2.3429
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Това ли беше съдебната реформа?

Това ли беше съдебната реформа?

/КРОСС/ Приемането на промените в Закона за съдебната власт без никакво съмнение са успех в актива на правосъдния министър Екатерина Захариева. Тя намери подкрепа и в крайна сметка се стигна до ключови подобрения на съществуващото положение, едно от които е въвеждането на съдийското самоуправление. Цената за това бяха козметичните промени, свързани с прокуратурата, които няма да решат нито един от съществените проблеми на държавното обвинение - липсата на прозрачност и отчетност и лостовете за задкулисно влияние върху отделния прокурор.

Окастрените промени в конституцията, приети с исторически компромис в края на годината, и окончателната преработка на Закона за съдебната власт бяха представени като края на съдебната реформа. Няма как това да е така, защото е много по-важно кои ще са хората, които ще прилагат тези промени.

Вижте например Висшия съдебен съвет. Дори и след разделянето му на прокурорска и съдийска колегия бранителите на статуквото запазиха контрол. Безпринципните и немотивирани назначения продължават. Остана и дебелокожото постоянство, с което мнозинството (в което неотлъчно са главният прокурор, Ясен Тодоров, председателят на Върховния административен съд, както и "човекът на Бойко Борисов във ВСС" - Димитър Узунов) брани своите в системата. Един пример от тази седмица - съдебните кадровици практически помилваха Владимира Янева, като й наложиха символично по същността си наказание, въпреки че преди година тя стана символ на корупционното управление в системата.

Колко са важни хората показва именно съдбата на Янева. Тя можеше да е още на поста си, ако не бяха няколкото десетки съдии от софийските съдилища, които излязоха с имената си и казаха за начина, по който се управлява съдът - че повече така не може. Тяхната реакция получи международна подкрепа и за ВСС стана практически невъзможно да продължи да бездейства. Проверката обаче се оказа имитация, защото другите хора - тези във ВСС "завоалираха" нещата.

В пленарната зала катастрофира и идеята за пресичане на скритите мрежи в съдебната власт. За никого не е тайна, че иначе благородното масонство от години се използва в България за уреждане на дела, сделки и кадруване. Не случайно най-яростните противници на идеята бяха ДПС, чийто почетен лидер Ахмед Доган според премиера Борисов контролира съдебната власт. Пак не случайно точно ДПС завъртяха това предложение така, че да удари по единствената организация - Съюза на съдиите, която има смелостта да посочва проблемите и да настоява за решаването им.

Статуквото в съдебната система отдавна е показало, че умело и бързо се адаптира към законодателните изменения. Ето защо истинската съдебна реформа ще дойде тогава, когато обиграните апаратчици, упражняващи власт на всички нива в системата, бъдат сменени с магистрати, които имат моралния и интелектуалния капацитет да я управляват в интерес на закона и обществото. А това може да се случи не по-рано от края на мандата на този съвет.

Източник: "Капитал"

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.