• 28 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8743
  •  GBP / BGN 2.3536
  •  CHF / BGN 2.0816
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Над 400 съдебни служители пращат ВСС на съд

Над 400 съдебни служители пращат ВСС на съд

/КРОСС/ Служители от специализираната администрация на прокуратурата са поискали от Върховния административен съд да отмени решение на ВСС от 3 юли т.г., с което е утвърдена нова структура в 62 прокуратури в страната. Решението на съвета е взето по предложение на главния прокурор Сотир Цацаров, пише в жалбите. Според служителите ВСС в пълно нарушение на правилата е пуснал реформата, без да са изготвени задължителните по закон длъжностни характеристики. Това пък станало повод за безпрецедентен натиск над съдебните служители да приемат нови и по-ниско платени длъжности. По тази причина в жалбата се иска съдът да спре изпълнението на оспореното решение. От решението на ВАС зависи съдбата на над 400 съдебни служители в цялата страна, смятат наши източници.
Разковничето на проблема е в Правилника за администрацията на прокуратурата (Д.в. бр. 106/2013), който въведе промени в административните звена на касационната и на апелативните прокуратури и окръжните, районните прокуратури и следствените отдели към тях. От досегашната структурата на специализираната администрация отпадат длъжностите главен специалист, старши специалист, младши специалист, завеждащ служба, както и други. В специализираните структури остават само съдебни деловодители, но служителите са категорични - вършат същото като преди, само че срещу по-ниски заплати. По този повод вече има заведени трудови дела.
„Липсата на длъжностни характеристики ни поставя в позиция на несигурност и неизвестност", разказаха пред „Преса" съдебни администратори. „Преди завеждах административна служба, в момента върша същата работа, но като съдебен деловодител с много по-ниско възнаграждение", илюстрира пред „Преса" проблема една от потърпевшите.
Страхът да не останат без работа принуждавал много от тях да дават съгласие въпреки неизпълненото задължение на ръководството на прокуратурата в едномесечен срок от влизане в сила на правилника да изработи характеристиките.
Държавата е давала пари за обучението ни, имаме допуск за работа с класифицирана информация, а сега без никакви обяснения ни превръщат в обикновени съдебни деловодители, като цялата реформа се свежда до това да вършим същото, но със значително по-ниски възнаграждения, възмущават се хората. В голямата си част става дума за специализирани кадри с дългогодишен стаж, които обработват делата и зареждат с информация единната информационна система за противодействие на престъпността.
Наскоро Асоциацията на служителите в прокуратурата и следствените органи алармирала главния прокурор Сотир Цацаров за грубите нарушения на трудовото законодателство, съобщи председателката й Владимира Костадинова. Абсурдно е спрямо служители на съдебната власт в държава членка на ЕС да се прилагат методи на заплахи, писали те. Но след като не получили подкрепа, решили да се обърнат към съда.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.