- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Най-много бежанци у нас идват от Афганистан, Алжир и Мароко
03 Октомври 2015 | 17:08
/КРОСС/Само 40 % от делата във Върховния административен съд в момента се водят от сирийски граждани у нас, които обжалват решенията на миграционните власти. Това съобщиха шефът на 7-о отделение във ВАС Ваня Анчева и колежката й от 3-то отделение Таня Куцарова. Там се разглеждат делата за статута на бежанците у нас и експулсирането.
Най-много мигранти идват от Афганистан, Алжир, Мароко, Сомалия, Еритрея и в по-малка степен от Ирак и Иран. Всички граждани на други държави, които влизат в страната, са чужденци. Бежанци те стават, само когато подадат молби за хуманитарна закрила, обясни съдия Анчева. До получаването на разрешение за временен статут или бежански миграционните власти ги водят незаконно пребиваващи чужденци.
Нелегалното преминаване на границата се разглежда в наказателни дела, административните съдилища се произнасят по молбите на чужденцте, с които те обжалват решенията на миграционните власти. Това става на 2 инстанции - първо в областните административни съдилища и като касация във ВАС.
Докато всички съдилища не се произнесат по молбите им, а те много умело използват правото да обжалват многократно, страната ни не може да приложи мярката „принудително отвеждане до границата".
„Това, което се случва в Сирия е нищо в сравнение с това в Сомалия", коментира съдия Куцарова. Затова Върховният комисариат за бежанците е приел, че сомалийските бежанци действително се нуждаят от закрила. Големите проблеми с потънали бежанци започнали именно със сомалийци и по-късно със северноафриканските мигранти.
Делата за бежанци се гледат преференциално, за да няма забавяне, обясниха още административните съдии.
Преди години големият бежански поток е бил от Ирак заради военните действия там. Сега се увеличават мигрантите от другите зони на военни действия. „Делата след новата бежанска вълна от сирийци все още са в областните административни съдилища. Когато дойдат до ВАС, 40-те процента могат и да се променят", каза съдия Анчева.